Gebelikte Folik Asit Kullanımı


hamilelikte folik asit

hamilelikte folik asit

Folik asit eksikliğinde pek çok sorun yaşayabileceğimiz  b grubu suda çözünen bir vitamindir. Özellikle gebeliğin ilk 12 haftasında kullanımı çok önemlidir.

Folik asit diğer adı ile folasin vücudumuzun ihtiyaç duyduğu suda çözünen B grubu vitamindir. B9 vitamini olarak ta geçen folik asit kırmızı kan hücresi, deri hücresi gibi yeni hücre üretimi için gereklidir. Özellikle hamilelik döneminde fetüsün hücrelerinin gelişmesi ve fetüsla ilgili deformasyonlara karşı etkili olan folik asit aynı zamanda vücut dokularının üretimi için önemlidir.Bazı kanser türlerine ve Alzheimer hastalığına karşı koruma da sağlar. Bununla birlikte folik asit ruhsal sağlığın korunmasında da oldukça önemlidir.

Folik asit içeren besinler arasında  koyu renkli yeşil sebzeler, mercimek, ıspanak, ceviz, fındık, badem,fıstık, karaciğer, yumurta sarısı, kuru fasülye, baklagiller ,brokoli, avakado, karnıbahar,kereviz ve ayçekirdeği yer alıyor. Ama gebeliğin ilk 12 haftasında besinlerden alınan folik asit yeterli olmayacağından folik asit içeren tabletleri doktor tavsiyesi ile kullanmalısınız.

Hamilelikte folik asitin önemi:

Her hamilelikte önerilmesinin nedeni bu vitamini kullanmayanlarda kullananlara göre bebekte bazı anomalilerin daha fazla görülmesidir. Bu anomaliler nöral tüp defekti denilen (halk arasında bebeğin sırtında açıklık şeklinde ifade edilir) spina bifida, anensefali gibi anomalilerdir.Bu deformasyonların oluşmasını önlemek için gebelik sırasında doktorunuzun önerdiği kadar folik asit almalısınız.

Hamilelikte folik asit kullanmaya ne zaman başlamalı?

Folik asitten maksimum fayda sağlamak için gebe kalındığında değil gebelikten 3 ay önce başlanması gerekir. Ne zaman hamile kalınacağı kesin bilinemeyeceği için hamilelik planlayan herkesin o andan itibaren folik asit kullanmaya başlaması gerekir. 3 ayda hamilelik oluşmasa bile daha uzun süre kullanılmasında bir sakınca olmaz.

Gebelikte Folik asit ne zamana kadar kullanılmalı? Ne zaman bırakılmalı?

Folik asit kullanımı hamileliğin 3. ayı (12. haftası) bitene kadar sürmelidir. Arada bazı günlerde nadiren unutulmasI bir probleme sebep olmaz ancak unutmadan her gün doktorunuzun tavsiye ettiği dozda kullanmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.