Gebelikte cinsellik


Tüm anne ve babalar bebeğin varlığını öğrendikten sonra  cinsellikle ilgili endişe duyarlar oysaki uzmanlar herhangi bir sorun yoksa son 6 haftaya kadar sorun olmayacağını belirtiyorlar.

Hamilelik sırasında cinsel isteğinin çiftten çifte değişmekle birlikte, genellikte birinci üç ayda azaldığı, ikinci üç ayda arttığı, üçüncü üç ayda yine düşüş gösterdiği bilinmektedir.. Bedensel değişiklikler,kişisel psikoloji ve istek cinsel zevkinizi etkiler. Eğer olumsuz etmenleri bilirseniz ve onlarla birlikte yaşamayı öğrenirseniz cinsel hayatınıza karışmalarını en aza indirebilirsiniz.

İlk üç ayda genelde halsizlik, uykuya meyil, bulantı, kusma gibi gebeliğin erken belirtilerinin etkisi ile, kadınlarda cinselliğe ilgi azalmaktadır. İkinci üç ayda cinselliğe ilgi artarken, son üç ayda cinsel haz kalitesinin artmasına rağmen ileri derecede büyümüş karınla hareket kısıtlılığı ve bebeğe bir şey olacak endişesiyle kadının sekse konsantre olamaması cinsel arzuda azalmaya yol açmaktadır.

Bazı durumlarda erkekler de, psikolojik olarak etkilenebilmekte ve karnında bebek taşıyan eşiyle ilişkiye girmekte sorun yaşayabilmektedir.Bu gibi durumlarda erkeler anne karnındaki bebeğer zarar verme korkusu yaşamaktadırlar. Eşlerin gebelik öncesinde bu konuda eğitilmeleri, psikolojik olarak rahatlamalarına ve gebelikte de cinsel hayatın sorunsuz sürmesine yardımcı olabilmektedir.

Tüm bunlarda herşeyden önemlisi eşlerin birbirine karşı anlayışlı olması ve birbirlerine sevgilerini göstermeye devam etmeleri çok önemlidir.

CİNSEL İLİŞKİNİN SINIRLANMASI GEREKEN DURUMLAR:

Herhangi bir anda beklenmeyen bir kanama olması,
Daha önceki hamileliğin ilk üç ayında düşük ya da düşük tehlikesi geçirmesi, şu anda da düşük tehlikesinin bulunması,
Daha önceki hamileliğin son 8-12 haftası içerisinde erken doğum, riskli erken doğum deneyiminin olması veya şu anda erken doğum belirtilerinin bulunması,
Plasenta Previa (anne ile bebek arasındaki bağlantıyı sağlayan dokunun normal yerleşimi yerine rahim üst kısmına yerleşmesi) olması. Bu durumda ilişki ile plasenta zamanından önce yerinden ayrılıp, kanamaya yol açarak hem anne hem de bebek sağlığını tehdit edebilir.
Birden fazla bebek bekleme durumunda son üç ay ilişki yasaklanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.