Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

gebelik testi

Annelik  heyecanı yaşamak isteyen kişiler bu kararı verdikten sonra ilk öğrenmek istedikleri cevap hamilemiyim ? , sorusunun cevabıdır. Hamilelik kararından sonra hamilelik testinin yapılma zamanı oldukça önemlidir. Doğru bir sonuç için doğru zamanda yapılan hamilelik testi ile en doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

 

Gebelik şüphesi yaşayan bayanlar öncelikle adet tarihinin geçip geçmediğini kontrol etmeliler. Adet tarihi geciken bir bayan eczaneden alacağı evde idrar ile yapacağı gebelik testi ile hamile olup olmadığını anlayabilirse de bu her zaman doğru sonuç vermeyebilir.Bunun için hamilelik şüphesi olan hanımların kanda gebelik testi yaptırmaları her zaman kesin ve doğru sonucu  verecektir.

 

Evde yapılan gebelik testi için adet tarihinden en az 1 hafta geçmelidir, bu durumda da sonucun doğruluğundan ancak % 90 emin olabilirsiniz. Evde ki gebelik testi en doğru sonucu 15 gün sonra verir.

 

Kanda gebelik testi ise ilişkiden 1 hafta sonra yapıldığında tam ve doğru sonuç verecektir. Kanda gebelik testini doktor ister ve hızlı ve kesin sonuç verir.

 

Kanda yapılan gebelik testine Beta HCG testi denir ve %100 doğru sonuç verir.Hamile olmayan bir kadında kandaki Beta HCG seviyesi 0-10 mIU/ml’dir. Beta HCG değerinin 10 mIU/ml’dir dan yüksek olması gebeliği düşündürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.