Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Erkekeler ve kadınlar için çocukları dünyanın en önemli varlıklarıdır.Çocuklarının sağlıklı  olması için ellerinden geleni  yaparlar.Doğum öncesi dönemde de çocuğun sağlıklı olması ve gebeliğin problemsiz geçmesi için yapılması gereken bazı işlemler vardır.

Hamilelik önecesi yapılacaklar

Hamilelik sürecinde doktor kontrolü genellikle hamile olunduğunu öğrendikten sonra başlıyor.Ama gebeliğin problemsiz geçmasi ve bebeğin sağlıklı dünyaya gelmesi için yapılması gerekenler için yazımızı okuyunuz.

**Öncelikle sağlık durumunuzun gebeliğe elverişli olup olmadığını tespit ettirmeniz gerekir. Kalp damar hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, metabolik hastalıklar, şeker hastalığı, hipertansiyon gibi gebeliği direkt olarak etkileyen unsurların var olup olmadığı belirlenmelidir.

**Tam bir jinekolojik muayene yapılmalı ve ultrasonografi yapılarak rahim ve yumurtaların durumu hakkında bilgi alınmalıdır. Rahim ağzı smear testi mutlaka yapılmalıdır.

**Rutin kan testleri ihmal edilmemelidir.

**Kadın ve erkeğin ailelerinde kalıtımsal geçtiği düşünülen bir hastalık varsa bununla ilgilenen genetik uzmanlarından yardım istenmeli ve planlanan gebelikte bu riskin ne olabileceği sorulmalıdır.

**Kullanmakta olduğunuz ve gebelikte devam etmeniz zorunlu olan ilaçların gebeliğe etkisi hakkında mutlaka bilgi edinmelisiniz.

**Gebelik planladığınızda gıdalarınıza daha fazla özen göstermelisiniz. Hormonlu ve bol karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Besinleri doğal hallerine en yakın şekliyle tüketmeli, yeşil yapraklı salata ve sebzelere ağırlık vermelisiniz.

**Sigara ve alkol gebeliğe çok olumsuz etkiler yapar. Bunlar genel sağlığımıza ve gebelikte bebeğe çok zararlıdır. Bu nedenle bu toksik alışkanlıkları bırakmalı veya en aza indirmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.