Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik belirtileri

Ailelerin tamamlanmasında en büyük etkenlerden birisi olan Çocuk pek çok kişinin kendi hazır hissetmesi ile birlikte heyecanla bekledikleri bir olay haline gelir. Bu nedenle bebeklerin olmasına karar veren çiftler için en önemli olay hamileliktir ve hamile kaldım mı acaba sorularının yanıtı olan gebelik belirtileri hanımlar için çok önemlidir. Peki gebelik belirtileri neler, hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız? Tüm sorularınızın yanıtlarını sizlerle yazımızda paylaşmaya çalışacağım.

Hamilelik belirtilerini anlamak için en önemli olan bir kadının vücudunu iyi tanımasıdır ki bazı kadınlar vücutları çok iyi tanıdıkları için en küçük belirtiyi bile fark ederler, ama bazı kadınlar ise adetleri geçikene kadar hiç bir şey anlamazlar.Hamilelik için kesin bilgi gebelik testi ile alınabilir ise de hamile olup olmadığını anlamanın bazı ip uçları vardır.

Gebelik belirtileri adet öncesinde hanımlara gebelik testi yaptırıp yaptırmama ile ilgili ipuçları verebilir. Bu belirtiler bazen hanımlarda gebelik olmadan da görülebildiğinden hamilelik için kesin sonuç ancak test ile anlaşılabilir , bununla beraber bizler gebeliğin erken belirtilerini sizler için yazımızda bir araya getirdik.

 

Hamileliğin  ilk belirtisi kas kasılmaları ve lekelenmedir:

Hamile kalınmasından itibaren bir kaç gün içinde döllenmiş yumurta rahim duvarına tutunur ve bu nedenle de kasılmalar ve lekelenme görülür.

Kasılmalar adet döneminde olan kramplara benzer ve lekelenme (beneklenme) ise adetin başlangıcı il karıştırılabilir. Ayrıca rahim duvarının kalınlaşmasına ve vajinadaki hücrelerin büyümesine bağlı beyaz renkli ve koyu kıvamlı akıntınız olabilir. Bu akıntı hamilelik boyunca devam edebilir.

Gebeliğin bir diğer belirtisi göğüslerde değişiklik olmasıdır:

Hamileliğin en erken belirtilerinden olan göğüslerde değişiklik, hamile kalınmasından bir kaç hafta sonra göğüslerde hassasiyet, büyüme ve gıdıklanma hissi ile kendini gösterir.

Hamileliğin bir diğer belirtisi yorgunluk hissidir:

Yorgunluk hissi gebeliğin ilk haftasından itibaren etkisini gösterir. Aşırı bitkinlik genellikle yüksek progesteron hormonu seviyesi ile ortaya çıkar.Hamilelik kaynaklı bir yorgunluğunuz varsa bol bol dinlenin ve bol proteinli besinler tüketin.

Gebelik belirtilerinde bir diğeri sabah bulantıları:

Östrojen hormonunun artması, midenizin boşalmasını yavaşlatabilir ve buda sabah bulantılarının oluşmasına neden olabilir. Bazı kadınlarda ise günün her saatinde mide bulantısı olabilir.

Değişen hormon dengesine bağlı olarak sevmediğiniz yiyeceklere aşerebilirken sevdiğiniz yiyeceklerden tiksinebilirsiniz. Genellikle bu durum gebeliğin 13,-14, haftasında sona erer.

Hamileliğin en kesin belirtisi adet görememe:

Bir kadının gebelik testi yaptırmasının en önemli nedeni adet görememedir. Ama her adet görememe ya da adet gecikmesi gebelik olmamakla birlikte bazı kadınlar gebeliklerinde de adet görebilirler.

Gebeliğin diğer belirtileri:

**Sık idrara çıkma ;Hormon seviyesinde ki değişimden dolayı olur.

**Kabızlık ;Yüksek progesteron seviyesi dolayısıyla oluşur.

**Ruh halinde değişiklik

**Bayılma ; Damarların genişlemesi, düşük tansiyon ve şekerden dolayı bayılma hissi oluşabilir.

** Ağrı : özellikle baş ve sırt ağrısı olur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.