Doğumun başladığı nasıl anlaşılır

Anne adaylarının hamileliğin sonu yaklaştıkça heyacanları artar.erak edilen konu ise doğumun başladığını anlayıp anlayamayacağıdır.Bunun için doktorlarınbelirttiği birkaç noktayı bilmek içinizi rahatlatabilir.

Doğumun başlaması rahim kasılmalarının başlaması ve rahim ağzının yavaş yavaş açılması demektir. Bazen ağrılar çok da fazla belirgin olmadan halk arasında “nişan” adı verilen sümüksü ve kanlı bir salgı vajinadan gelebilir. Bu rahim ağzını tıkayan ve bebeği gebelik boyunca dış etkenlerden koruyan bir çeşit rahim ağzı tıkacıdır.

Doğum sancılarının en önemli özelliği ise düzenli aralıklarla gelmeleri ve rahim ağzının açılmasına yol açacak kadar güçlü ve etkili oluşmalarıdır. Başlangıçta daha az sıklıkla ancak yine de düzenli gelen doğum sancıları belli bir dönemden itibaren 10 dakikada iki-üç kez gelir ve kasılmalar 45 saniyeyi bulmaya yani uzamaya başlar. Ağrıların şiddeti de zaman içinde giderek artar. Eğer kasılmalarınız belli bir düzene girmişse ve istirahatle geçmiyorsa ve 10 dakikada 2-3 kez gelmeye başlamışsa artık doktorunuzu bilgilendirme ve hatta hastaneye gitme zamanı gemiştir.

Bazı gebelerde doğum ağrıları başlamadan su kesesi açılabilir. Bu durumda çok geçmeden ağrılar da başlayacak demektir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa doktorunuzu bilgilendiriniz ve hastaneye gidiniz.

Kısaca belirtmek gerekirse; eğer sancılarınız sık gelmeye başladıysa, suyunuz geldiyse, nişan geldiyse ya da kanamanız olduysa hemen Doktorunuzu arayınız ve Hastaneye gidiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.