Anglez Dantel Nedir?


Anglez dantel modeli

Anglez dantel modeli

Hanımlar şık ve farklı görünümleri ile Anglez danteller hepimizin kullanmak isteyeceği el emeği göz nuru olan ,fakat yapımı gözümüzü korkutan modellerdir.Sizlerle Anglez dantel nedir ve nasıl yapılır bunu paylaşmak istedim.Böylece anglez dantel hakkında daha çok fikriniz olacaktır.

Anglez Nedir?

“İngiliz Danteli” demek olan anglez dantel ilk olarak orta Avrupa’da yapılmaya başlanmıştır. Dantel anglez iğne nakışı ve dantelin birlikte işlendiği  bir elişi türüdür.Tığ ve iğnenin birlikte kullanıldığı zor ama bir o kadar eğlenceli  el sanatıdır. El nakışı teknikleriyle çiçekler, yapraklar, kolberler, balıksırtı, ajur gibi yardımcı iğnelerle çalışılır.

Anglez dantel nasıl yapılır ?

Dantel ipliği  kordenet şeklinde tığ ile örülerek, model üzerine teyellenilerek çalışılır.

Anglez yapmak için öncelikle yapılacak örneği çıkartıp bir naylona ya da kumaşa çizmelisiniz, sonra modele göre ördüğünüz danteli naylona dikiyorsunuz.Sonrasında kenarları birbirine tutturuyorsun .Sonrasındada ise modelin boşluklarında içlerini dolduruyorsunuz.İçlerin doldurulma işi bitince diktiğiniz iplikleri kesiyorsunuz ve naylonu çıkartıyorsunuz. bu aşamada dikkatli olmalısınız ki örneğiniz zarar görmesin danteliniz bitmiştir , ellerinize sağlık.

En güzel anglez dantelleri sizlerle galerimizde paylaşıyorum, sizlerde anglez denemek isterseniz bu modeller sizlere yardım edecektir.

Anglez Modelleri:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.