Sivilce Tedavisinde Kırmızı Turp Kürü


Kırmızı turp ile sivilce tedavisi

Kırmızı turp ile sivilce tedavisi

Çoğumuzun başına gelmiştir, sivilceler hayatımızın bir döneminde ,genellikle ergenlik çağlarında kabus dolu günler geçirmemize neden olmuştur.Sivilcelerden kurtulmak için birçok tedavi yöntemleri bulunmakta.Sivilce sorunu olanların deneyebileceği bir yöntemde; Kırmızı Turp Kürü kolay bir uygulama denemekte fayda var.

Sivilce  tedavisi için kullanılan ilaçlar çoğu zaman hassas ciltlerde sivilcenin izini bırakırlar. Fakat kırmızı turpun içeriğinde bulunan bir madde sivilcelerin oluşmasına neden olan bakteriler üzerinde etkili olurlar.Bu bakterileri  etkilerken cildin doğal yapısına ve cilt için yararlı olan bakterilere  zarar vermezler.Bu sebeple de sivilceleri tedavi ederken cilt üzerinde iz kalmaz.

Sivilce neden olur?

Cilt üzerinde yaşayan ve cilt için gerekli olan bakteriler, cildin sağlıklı, normal ve dengeli bir düzeyde kalmasına yardımcı olur buna cildin doğal florası denir ve bunun bozulmaması oldukça önemlidir.

Ancak, ciltte yaşayan bir bakteri türü ciltte yağlanmaya ve alt deri tabakasında iç dengesizliklere yol açar. Bu bakteri türü cilt gözeneklerini tıkar, özellikle kıl köklerinin enfeksiyonuna  ve buna bağlı olarak ciltte sivilce oluşumuna neden olur.Bu bakterilerin en çok faaliyette bulunduğu dönem ise cilt yağlanmasının en fazla olduğu ergenlik dönemidir. Kırmızı Turp içeriğinde bulunan bir doğal madde sivilcelere neden olan bakterileri azaltmada ve dengeli bir seviyede tutmaktadır.Bunun için Kırmızı Turp ile hazırlayacağınız bir karışımı sizlerle paylaşmak istedim.

Kırmızı Turp ile akne tedavisi:

Akne Tedavisi İçin Gerekli Malzemeler:

1 adet kırmızı turp,

Elde edilen turp suyuyla aynı oranda elma sirkesi

Ağzı kapanabilir hava almayacak küçük bir kavanoz.

Hazırlanışı:

Kırmızı turpu bol suyla yıkayın, kırmızı turpu kabuklarıyla birlikte temiz ve porselen bir tabağın içine rendenin ince tarafıyla rendeleyin. Rendelediğiniz turpu temiz bir tülbent ile süzün, elde ettiğiniz turp suyunu elma sirkesiyle bire bir oranında karıştırın. Bu karışımı ağzı kapalı bir kavanoza bırakın ve güneş görmeyen serin bir ortamda, üç gün bekletin.

Kullanımı:

Bu karışımı 12 saatte bir (Yatmadan önce sürülmesi önerilir) bir pamuk yardımıyla, sivilce ve siyah noktaların üzerine sürün. Bu karışımı 10 gün boyunca aksatmadan kullanın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.