Saç Dökülmesinin Nedenleri


Saç dökülmesi

Saç dökülmesi

Çoğumuz zaman zaman saçlarımızın dökülmesinden şikayet ederiz.Saçlarımız niye dökülür diye düşünenlerin mutlaka okuması gereken bir yazı.

*Demir eksikliği, kansızlık, tiroit hastalıkları, yumurtalıklara bağlı hormonel düzensizlikler kronik stres faktörleri ailevi yatkınlık genel olarak daha sık rastlananlardan.

* Kadınlarda Kalıtımın etkisi vardır fakat erkeklerde görülen sıklıkta ortaya çıkmaz. Kadının saçı çok dökülmeye başlayınca “kadında erkek tipi saç dökülmesi” tabiri kullanıyor ve incelir, tüysüzleşir ve bu incelme ile giderek alına yakın tepe bölgesinde seyrelme başlar.

* Saçların belli bir miktar dökülmesi normaldir. Normalde dökülmesi gereken saçlarınızı stres yaparak daha fazla dökülmesine sebep olmayın. Ama bu saçların yerine yenileri çıkar yaklaşık olarak günde 100 adete kadar kayıp normaldir.

* Fön, perma, boya gibi işlemlerde kırılabilir. Bir süre sonra cansız, kuru ve mat görünmeye başlayabilirler. Buna rağmen saç kökleri zarar görmemiş olabilir. Doğru ve kaliteli ürünler kullanmaya özen göstermeliyiz.

* Saçlarımızın sağlığı Psikolojik faktörlerle de alakalıdır. Stresten döküldüğünü düşünüyorsanız eğer sorun yaptığınız faktörlerden uzak durarak saç sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Kalıtsal faktörlere varsa dermatoloğa görünmelisiniz.

* Beslenme saçlarımız için çok büyük öneme sahiptir. Dengeli beslenmek için elinizden geleni yapın ve diyet yapıyorsanız eğer dikkat edin çünkü beslenmeniz yanlış yapıyor olabilirsiniz.

* Sadece görüntü olarak saç kaybını önemsediğiniz gibi arkasında yatabilecek hastalıklar konusunda da dikkatli davranın. Eğer hızlı bir dökülme görüyorsanız bir uzmana baş vurun.

* Saçlarınız ıslakken yapacağınız bazı hareketler kırılmasına sebep oolabilir. Çünkü saç ıslakken hassas olur.

* Saçınızı tararken ahşap tarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

* Banyodan sonra kuruturken yakmamaya ve saç kurutma makinesini çok yakında tutmamaya özen gösterin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.