Saç Dökülmesi


Saçın dökülmesi

Saçın dökülmesi

Kişilerin dış görünüşlerindeki en önemli unsurlardan bir tanesi saçlardır ve hangi sebeple olursa olsun saçları azalması ya da kaybı kişi de benlik duygusu kaybına sebep olabilir. Ayrıca saçların azalması, dökülmesi ya da tamamen olmaması kişilerde sosyallikten uzakta kalmak gibi psikolojik sorunlara da neden olabilir.

Saç kaybı, kişide fiziksel rahatsızlığa sebep vermemekle beraber bireyin  psikolojisinde önemli bir sorun yaratır. Bir erkeğin ve kadının en büyük aksesuarı saçlarıdır. Güzel, gür ve bakımlı saçlar her zaman, her ortamda dikkat çeker. Sizi olduğunuzdan şık, bakımlı ve gösterişli yapar. Bu yüzden özgüven yüksekliğinde sağlıklı saçlar çok önemlidir. Kişilerin saç dökülmeleri çoğaldığı zaman psikolojik sorunlar da başlar.

Saç dökülmesi, saçların zayıflaması ve incelmesi gibi farklı sebeplerden oluşan bir çeşit hastalıktır. Her yetişkinin, gün içerisinde 50 ile 100 tel arasında saçı dökülür. Herhangi bir nedenle bu sayının üstünde bir saç dökülmesi söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Saç dökülmesinde yaşanan artışı, sabahları yastığınızda ya da duştan sonra dökülen saçlarınızı kontrol ederek çok kolay anlayabilirsiniz. Yine saçlarınızı tararken ya da şekil verirken kendi kendinize bir sayı belirleyebilirsiniz. Sonrasında bu sayıdaki en ufak bir değişiklik bile dikkatinizi çekecektir.

3 tip saç dökülmesi vardır:

1- Tepe bölgesinde, saç ön çizgisinin 1-2 cm gerisinden başlayan dökülmeler

2- Tepe bölgesindeki yoğun dökülmeler

3- Tüm kafa bölgesindeki dökülmeler

Saç dökülmesinin nedenleri:

Saç dökülmesinin birçok farklı sebebi olabilirse de saç dökülmesinin başlıca sebepleri arasında ,menopoz sonrası yaşanan sıkıntılar, hamilelik, tiroid hormonları, stres, psikolojik sorunlar gibi hormonal dengesizlik yaratan durumlar gelir. Ayrıca yüksek ateşli hastalıklar, hatalı beslenme, vitamin eksikliği, kansızlık, demir-çinko-biotin eksikliği, diyet yapmak, çeşitli saç hastalıkları çok sık saç boyatmak ve fön çektirmek de saçın dökülmesine sebep olabilir.

Saç dökülmesinin diğer sebepleri arasında ise;  bize faydalı olduğuna inandığımız saç kozmetik ürünleri geliyor. Günlük hayatta fazlasıyla kullandığımız jöle, köpük, biryantin, sprey gibi saç kozmetik ürünleri uzun süreli kullanımda saç köklerine oldukça zarar verir ve hücreleri yok eder.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.