Saç Dökülmesi İçin Maskeler


Saçlarımız zamanla güçsüzleşir ve dökülmeye başlar,bunu önlemek için saçlarımıza bakım yapmamız gerekir.Saç için evde pratik maskeler hazırlayıp kullanabiliriz.Bu bize zaman kazandırır,biryerlere gitmemize gerek kalmadan saçlarımıza bakım yapabiliriz.

Kepekten kurtaran ve saç köklerini güçlendiren maske:

  – 2 yemek kaşığı Kalendula

 – 2 yemek kaşığı Papatya

– 1 yemek kaşığı Lavanta Çiçeği

 – yarım yemek kaşığı Kekik Otu

Bitkilerin üzerine 1.5 litre kaynar su ekleyin, üzerini kapatıp 20 dakika demlemeye bırakın. Saçlarınızı bu karışımla yıkayın. Bu karışım açık renkli saçlar için uygundur. Saçları kepekten arındırır ve saç köklerini güçlendirir.

Kepekleri temizleyen, kan dolaşımını hızlandıran ve saç dökülmesini önleyen maske:

– 2 kaşık Devetabanı yaprakları

– 2 kaşık Meşe kabuğu

– 2 kaşık Şerbetçi otu kozalağı

– 2 kaşık Nane

Bitkilerin üzerine 2 litre kaynar su ekleyin, üzerini kapatıp 2 saat demlendirin. Saçlarınızı bu karışımla yıkayın ve kurutmadan kendi halinde kurumaya bırakın. Bu karışım için ikinci bir reçete daha var: bitkilerin üzerine 1 litre kaynar su ekleyin, 1 saat demlendirin, soğutup süzün, saçlarınıza ve saç diplerinize pamuk yardımıyla uygulayın, saçlarınızı eşarp veya atkıyla sarın, 15-20 dakika bekletin. Daha sonra kalan karışımı saçlarınızın tamamına yedirin, kurumaya bırakın.

 Kan dolaşımını hızlandıran ve kepek oluşumunu önleyen maske.

Eşit miktarda ısırgan kökü ve latin çiçeği meyvelerini karıştırın, 0.5 litre alkol ekleyin, 1 ay bekletin. 5 günde bir şişeyi çalkalayarak karıştırın. Haftada 2 defa bu karışımı saçlarınıza uygulayın.

Saç derisi kaşıntısına karşı maske:

50 ml elma sirkesini kaynama derecesine kadar ısıtın (ama kaynatmayın) ve içine bir avuç dolusu ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı ekleyin ve soğuyana kadar demlendikten sonra süzün. Saçları kafa derisine masaj yaparak durulayın.

Saç derisi için maske:

 -2 yemek kaşığı Devetabanı yaprakları

– 1 yemek kaşığı Sarı kantaron

– 1 yemek kaşığı Papatya

Bitkileri karıştın, 1 litre sıcak su ekleyin, demlendirin, soğumaya bırakın. Bir pamuk yardımıyla saç derisine uygulayın. Saçlarınızı yıkamadan kurumaya bırakın, bu karışımı haftada en fazla 2-3 kez kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.