Keratin Bakımı Nedir?

saça keratin bakımı yapılması

saça keratin bakımı yapılması

Saçların sağlıklı ve güzel görünmesi için keratine ihtiyacı vardır . Keratin ise saçın en dış tabakasında bulunan protein lifleridir.Saçlardaki keratin ise zamanla azalır ya da yok olur , bu da saçların cansız, mat,kırık ve kötü görünmesine sebep olur.

Keratin neden azalır?

Saçlarda ki keratin çoğunlukla ısı ya da kimyasallardan dolayı zarar görebilir bu da saçın uçlarının birbirine dolaşmasına ve dengesinin bozulmasına ve saçın donuk, baş edilemez bir görünüme sahip olmasına neden olur.

Keratin saç bakımı için kullanılan keratin, hayvan yünü gibi kaynaklardan elde edilir ve karışımı yapılır. Bu ürünü saçınıza takviye olarak uyguladığınızda keratin saçın genel yapısını düzeltir ve saça dolgunluk kazandırır. Bu saç düzleştirme tekniği saça; parlak, düz bir görünüm ve aynı zamanda güneş ışığı, rüzgar veya aşırı ısı değişiklikleri gibi elementlere karşı direnç kazandırır.

Keratin bakımı neden yaptırılır?

Keratin bakımı yaptırmak için 3 önemli nedeni şöyle sıralayabiliriz:

  1. .Kıvırcık veya dalgalı saçları uzun süreliğine düzleştirmek
  2. Yıpranmış saçları onarmak, eski gücüne kavuşturmak.
  3. Gür, parlak ve sağlıklı saç yapısına sahip olmak .

Keratin bakımının faydaları sadece bununla sınırlı değil, keratin bakımı aslında kuru ve yıpranmış saçlara uygulanan etkili bir genel bakımdır. Bu bakım sayesinde kuru saçlarınız yumuşayarak sağlıklı bir görüntüye ulaşırken incelmiş, dökülen saçlarınız ise eski gür haline kavuşacaktır.

Saçlarınızı yoğun bir bakımdan geçirmek istiyorsanız keratin bakımı sizin için biçilmiş kaftan. Keratin bakımı sonrasında, saçınız uzun süreli bir düzleşmeye, parlaklığa ve sağlıklı görüntüye kavuşacaktır. Ayrıca  sıvı keratin saçınızın gün içinde maruz kalabileceği her türlü dış etkilere karşı koruyucu bir görev üstlenir. Saçınızı tüm zararları etkilere karşı koruyarak saçınızın daha uzun süre güçlü kalmasını sağlar.

Keratin saç bakımı nasıl yapılır?

Keratin saç bakımını kuaför salonunuzdaki uzman birine yaptırmalısınız. Öncelikle saçlar keratin bakımına ait kendi şampuanı ile yıkanıp durulanır. Yıkamadan sonra saçınız 3 ile 5 dakika kadar bekletilir. Ardından Keratin yüklemesine başlanır. Keratin bakım ürünü her tutama boydan uca sürülür ve belirli bir süre bekletildikten sonra kurutma makinesiyle kurutulur. Daha sonra maşayla iyice düzleştirildikten sonra nemlendirici bakım kremi ve şampuanla tekrar yıkanıyor.

Keratin uygulamasından sonra saçlarınızı yıkamak için en az 3 gün beklemeniz gerekmekte.Ayrıca keratin bakımı sonrasında saçlarınıza  3 gün boyunca at kuyruğu, saç bandı, saç tokası gibi hiçbir işlem yapmayın.Keratinle düzleşen saçların kalıcılığını korumak için ise özel şampuan ve saç bakım kremlerini kullanmanızı öneririz. Saçların düz kalma süresi kullanılan ürünün içerdiği Keratine göre değişiklik gösterse de, ortalama 3-5 ay arası saçlar düz görünümünü korumaktadır.

Keratin saç bakımının faydaları ve dezavantajları nelerdir?

En kalıcı saç düzleştirme ürünleri ve tedavileri genelde saçı kurutan ve saça zarar veren sert kimyasallar içerir. Ancak keratin saç bakımını düşünenler için iyi bir haber; bu işlemde zararlı bir kimyasal olmadığıdır. Tam tersine keratin saç bakımı, aktif keratin içeriğinin yardımıyla saça ferahlık vererek saçın gevşemesini ve düzleşmesini sağlar. Keratin saç bakımı, en çok geçmişte saç boyası, renklendiricisi veya kimyasallar kullanmışlarda işe yarar çünkü keratin kırılgan, kuru saçları iyiden iyiye birleştirir, güçlendirir.

Keratin saç bakımının en önemli dezavantajı maliyetidir. 3-5 ay arası süren bu tedavi biraz maliyetli olabilmektedir. Ayrıca keratin formulü genellikle kanser üretebilen ve göze ve ciğerleri tahriş etme olasılığı olan formaldehit içerir. Bu nedenle eğer tedavi yapılan oda iyi havalandırılmazsa kişinin yanma hissi gibi belirli yan etkilere maruz kalması küçük bir olasılık olarak bulunmaktadır. Keratin saç bakımının yapabileceği diğer çeşitli yan etkiler; saç renginin solması ve saçın zarar görmesi, saç dökülmesi ve kuruluk olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.