Göz altı şışliklerinde yapılacaklar


Göz altındaki şişlikler bizleri rahatsız ederler ve aynı zamanda da güzelliğimize gölge düşürürler ;bunun için göz altı şişliklerini önlemek için önlemler almalıyız.

Göz altı şişliklerini önlemek için dikkat edeceklerimiz:

Düzenli bir günlük yaşam sürmek, dinlenmek, uyku saatlerimize dikkat etmek, yorgun kalmamak, doğal besinlerle beslenmek, çok tuzlu ve soslu yiyeceklerden sakınmak gerekir. Ayrıca, aşırı sıvı almaktan da kaçınmak gerekir. Çünkü sıvı alımı vücudun sıvıyı atma kapasitesini aştığı takdirde göz altı torbaları oluşabilir.

Bazı kozmetikler de göz altı şişliklerine yol açabilir. Aşırı yağlı yüz kremlerini kullanmamak, bunları özellikle göz çevresine yaklaştırmamak gerekir. Çünkü bu kremler gözenekleri tıkayacağından, kan ve lenf dolaşımını engelleyeceğinden göz altında şişme ya da torbaya neden olabilirler.Çok mecbur kalmadıkça suda erimeyen, sabit makyaj malzemeleri kullanmamalıyız. Çünkü bunların temizlenmesi çok zordur. Temizlemek için yağlı temizleyiciler gerektiğinden, bu ürünler göz çevresi bölgesini tahriş edebilir.

Allerjik bünyemiz varsa, bize alerji yaptığını bildiğimiz yiyecek ya da dokunduğumuz maddelerden uzak kalmalıyız.

Göz altındaki şişliklerinde kullanabileceğimiz ürünler:

Göz altı şişmelerine karşı kullanabileceğimiz bazı dermo-kozmetik ürünler mevcuttur. Suda eriyen, yağlı olmayan ürünleri seçmeliyiz. Jel bazında ürünler olabilir.

Ayrıca güneş koruma faktörü içerenleri seçmekte fayda vardır. Bu ürünlerin içeriğinde bağ dokusunu kuvvetlendiren C vitamini içerikli maddeler bulunur. C vitamini hem bağ dokusunu kuvvetlendirip alttaki yağ keseciklerinin fıtıklaşmasını önler hem de bu bölgede ödem toplanmasının önüne geçer.

Morluklara karşı göz altı jelleri, bağ dokusunu kuvvetlendiren bitkisel ürünleri de içerir.

Göz altı şişliklerinde uykunun faydası:

Göz altı şişliklerinin en sık rastlanılan sebeplerinden biri yorgunluk ve düzensiz uyku uyumaktır. En azından bir ya da iki günü uykusuz geçirdiğimizde, arkasından uykumuzu almaya dikkat etmeliyiz. Çok uzun saatleri de yatakta geçirmemeliyiz. Ters etki yaparak şiş gözlerle kalkmaya sebep olabilir.

Herkesin uyku ihtiyacı farklıdır. Bazı insanlar 7 saat, bazıları da 9 saatlik uyku ile kendini dinlenmiş hisseder. İhtiyacımıza göre uyumalıyız.

Göz altlarımız şişmeye meyilli ise yastığı yüksek tutmak faydalı olur. Fazla yüz üstü yatmamak da göz altı şişliklerinin önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.