Genç Kalmak için Yapılacaklar


Genç kalmak

Diyet yaparız,spor yaparız,bakım yaparız ve daha pek çok şey yaparız genç kalmak için.genç kalmak daha güzel görünmek önemlidir ve birçok kişi bunu araştırmaya devam ediyor.Tükettiğimiz bazı besinler genç kalmamız için yararlı oluyor.Genç kalmamıza yardım eden vitaminler ve bu vitaminlerin bulunduğu besinleri sizlerle paylaşıyorum.

*B vitamini bakımından zengin besinler tüketin. Bu vitamin sağlıklı bir dolaşım sistemi oluşturarak beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. B vitaminini alabileceğiniz yiyecekler arasında şunlar var: bamya, fasulye, buğday, badem, fındık, ceviz, yulaf, mısır, pancar ve ıspanak. Kısaca enerji üretebilmek için bol bol tüketin!

* Kalsiyum içeren yiyecekler yaşlılığı geciktirmede çok önemli bir yere sahip. Kemiklerin erimesini geciktirip daha zinde bir vücut için tüketilmesi şart. Kalsiyum kelimesini bir çok yerde duymuşsunuzdur.  Özellikle diş macunlarında adı mutlaka geçer. Vücutta bulunan kalsiyumun çoğu dişlerde ve kemiklerde depolanır. Az bir kısmıda enerjinin dengelenmesi ve sindirimine katkı sağlar.Ayrıca uykusuzluk çekiyorsanız kalsiyum bu sorunla savaşmanızı sağlayabilir. Kalsiyum alabileceğiniz bazı yiyecekler şunlar: badem, fındık, pekmez, Yeşil yapraklı sebzeler, kuru üzüm, kivi, mandalina, portakal, laktozsuz sütler.

* Potasyumlu besinler yüksek kan basıncını düzenler, vücuttaki su ve minarel dengesini korur, kalp ve kaslar için önemlidir, beyne oksijen taşır, tansiyonu dengeler. Potasyum bakımından zengin yiyecekler: kayısı, brokoli, badem, yeşil yapraklı sebzeler, süt, incir, balık, portakal suyu, patates, muz, hurma, zeytin, avokado, fındık, Lahana, sarımsak.

* A vitamini denildiği zaman ilk akla gelen şey kuşkusuz ki gözler. Hem bitkisel hem de hayvansal gıdalarda bulunan bu vitamin gece körlüğü ve diğer göz hastalıklarına karşı etkili, Embriyonun büyüyüp gelişmesine katkıda bulunur, cilt, diş, saç sağlığında önemli, sivilcelerin oluşmasını engeller, cildin daha parlak görünmesini sağlar, enfeksiyonlara karşı etkilidir, vücudun doğal savunma sistemini güçlendirir. A vitamini şu yiyeceklerde bulunur:  Yeşil ve sarı sebzelerde bulunur(brokoli, havuç, biber, kabak). Ayrıca balık yağı,  süt, yumurta gibi gıdalarda da bulunur.

* Demir içeren besinler vücut için tahmin edemeyeceğiniz kadar çok önemli. Hamile bir bayanda görülen demir eksikliği giderilmezse ilerde bebekte zeka geriliği oluşabilir. Tüketilmediği taktirde yorgunluk, iştahsızlık, zekada gerilik, nefes darlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, üşüme, tırnaklarda kırılma, dudak çatlaması görülür. Cilt ve saçın daha parlak  ve canlı görünmesini sağlar. Bunları engellemek için tüketmeniz gereken besinler şunlar; Karaciğer, kırmızı et, balık eti, pekmez, Kuru baklagiller, Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut, Yeşil yapraklı sebzeler, fındık, Yumurta, soya fasulyesi, et gibi besinlerde bulunur.

* C vitamini yiyecekler sağlıklı bir cilde sahip olmak için önemli bir yere sahip. Bağışıklık sisteminin gelişmesinde katkı sağlar, eklemlerin, cildin, dişlerin güçlenmesini sağlar, hastalıklara karşı vücut direncini artırır, strese karşı etkilidir, kanı zararlı maddelerden arındırır, tansiyonu düşürür. turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, maydanoz, kabak, domates, soğan, limon, portakal, greyfurt, kivi, ananas, çilek, taze fasulye, kızılcık gibi sebze ve meyvelerde bulunu

* Selenyum içeren besinler kırışıkların düşmanıdır ve güneşin insan vücuduna verdiği zararı önler. Ayrıca guatr için çok önemli bir mineraldir.  Saçların daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar. balık, et, tahıllar, soğan, ceviz, sarımsak, tereyağı, yumurta sebze ve meyvelerde bulunur.

*Çinko içeren besinler saçların sağlığı bakımından önemlidir. Saçın çabuk  uzamasını sağlar  ve dökülmeyi engeller. Erkeklerde sperm üzeritimi için önemli. Balıklar, et, karaciğer, buğday tohumu, kabak ve ayçiçeği çekirdeği, tahıllar, ceviz, badem, yumurta, süt.

* E vitamini içeren besinler cildin kendini yenilemesini sağlar. Kalbi korur, hafızayı korur, yaraların hızlı iyileşmesini sağlar, damar tıkanmalarını engeller, radyasyona karşı korur, hafıza kaybını engeller. Tahıllarda, yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, ceviz, ton balığı, domates, sardalye, fındık, yumurta sarısı ve patateste bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.