Cilt Bakımında Bitkisel Tonik Tarifleri


Evde yapacağımız toniklerri hem ucuza mal ederiz,hem bu toniklerle yapacağımız bakımlarla ferahlarız,cildimizi rahatlatırız.Her cilt ve her problem için farklı tonikler kullanmak gerekiyor.

Bitkisel Süt Toniği

Hassas, güneşten yanmış ve kurumuş, çatlamış ciltler için mükemmel bir toniktir.

İki yemek kaşığı kuru ya da bir yemek kaşığı taze kopartılmış bitkileri (lavanta, ebegümeci, aynısafa çiçeği) ve 2/3 fincan kaynamış sütü bir kaba alıyorsunuz ve ağzını kapatıp soğuyana kadar bekletiyorsunuz. İnce bir kumaş yardımıyla süzün ve buzdolabında steril bir şişede muhafaza edin.

Elma Sirkeli Tonik

İki yemek kaşığı elma sirkesi ile iki yemek kaşığı suyu karıştırın. Pamuk yardımıyla cildinizi bu solüsyonla temizleyin. Göz çevrenize getirmemeye özen gösterin. Su ile durulayın.Bu solüsyon, cildinizi kir ve yağdan arındırırken gözeneklerinizin açılmasını sağlar.

Canlandırıcı Tonik

Gülün içinde barındırdığı mükemmel yağlar temizleyici, ferahlatıcı ve canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle de yorgun ciltlerde… Aynı zamanda makyaj veya cilt temizlemek amacıyla da kullanılabilir.

Malzemeler:

100 ml beyaz şarap,

50 ml gül suyu,

5 gr kuru gül yaprakları

1 kahve filtresi

Hazırlanışı:

Gül yapraklarını koyu renkli ama oldukça da geniş bir cam kavanoza koyup, üzerine beyaz şarabı dökün. Ardından kavanozu sıkıca kapatın ve 14 gün sıcak bir yerde bekletin. Işık gelme riskine karşı üzerini koyu renkli bir örtüyle kapatabilirsiniz. 14. günün sonunda karışımı bir süzgeçten geçirin bu arada suyunun çıkması için yaprakları iyice bastırın. Ardından karışımın suyunu bir kahve filtresiyle süzün. Son olarak da bu karışıma gül suyu ekleyip kullanmaya başlayın. Karışımı koyu renkli, hava almayan ve sıkıca kapanan bir şişede 6 ay kadar saklamanız mümkün.

Lavantalı Tonik

Malzeme:

Lavanta, melisa, papatya, hatmi çiçeği,

yarım fincan saf alkol,

içme suyu.

Uygulama:

Kaynamış suyun içine birer tutam lavanta, melisa, papatya ve hatmi çiçeği atılır. 15-20 dakika demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra temiz bir kaba süzülür. Karışıma yarım kahve fincanı saf alkol eklenir. Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede buzdolabında muhafaza edilir.

Papatyalı tonik

Malzeme:

Bir tutam papatya,

500 gr. su.

Uygulama:

Papatya suda pişirilir ve buz kabına boşaltılıp, dondurulur. Her gün cilde kompres yapılır. Sıkıştırıcı özelliği vardır ve sarkmayı önler.

Dere otlu tonik

Malzeme:

Bir demet dere otu,

25 gram badem yağı,

bir şişe maden suyu.

Uygulama:

Dere otu yıkanıp, mikserde çekilir. Bir kapak badem yağı ve maden suyu ilave edilir. Karışım buz kabına konup, dondurulur. Her gün cilde kompres yapılır. Cildiniz böylece daha sağlıklı, parlak ve canlı olacaktır.

 Karma Cilt İçin Tonik

Kuşburnu, sukuşburnu çay gibi demlenip cilt silinir,cildi sıkıştırma özelliği vardır.

Yağlı Ciltler İçin Tonik

1 kaşık elma sirkesi ile 8 kaşık maden suyunu karıştırıp, yağlı cilt için güzel bir tonik elde edebilirsiniz. Cildinizi temizledikten sonra, tonikle ıslatılmış bir pamuk yardımıyla silerek, sabah ve akşam cildinizi canlandırıp sıkılaştırın.

Sivilce li Ciltler İçin Tonik

Malzeme:

Bir tutam biberiye otu,

Bir tutam adaçayı,

Saf alkol

Uygulama:

Bir tutam biberiye otu ve bir tutam adaçayı kaynamış suya atarak demleyim. 15 – 20 dk bekletin. Temiz bir kaba süzerek içerisine bir kahve fincanı saf alkol ilave edin ve karıştırın. 15 – 20 gün temiz bir pamukla yada bezle yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Cilt Sıkılaştıran Tonik

Yarım fincan elma sirkesi

1 kahve fincanı soda

Yarım fincan gül suyu

1 çorba kaşığı alkol

2 çorba kaşığı gliserin

Tüm malzemeyi iyice karıştırın. Spreyli şişelere koyun, cildinize püskürtün. Toniği buz dolabında 1 hafta saklayabilirsiniz. 1 hafta boyunca her gün cildinize uygulayın.

Maden Sodası İle Cilt Temizliği

İçindeki zengin mineraller sayesinde tüm ciltler için yararlı ve besleyici bir toniktir. Cildinizi temizledikten sonra, Doğal maden sodası ile ıslatılmış bir pamuk yardımıyla sabah ve akşam cildinizi canlandırıp sıkılaştırın.

Salatalık-Bal Toniği

Soyulmuş ve doğranmış 1 orta boy salatalığı mikserde püre haline getirin. Püreyi bir kevgire boşaltın ve kevgirin altına cam bir kap yerleştirin 20 dakika kadar süzülmeye bırakın. Salatalığın suyu iyice süzüldüğünde minik bir kavanoz içine 2 kaşık bal ilave edin. Tahta bir kaşıkla salatalık suyu ve balın iyice karışmasını sağlayın.

Salatalık Toniği

Malzeme:

1 ad soyulmuş salatalık,

1 tatlı kaşığı mine çiçeği yağı,

1 tatlı kaşığı gülsuyu,

1 yumurta ak

Uygulama:

Salatalığı ezin. Mine çiçeği yağı ve gülsuyunu ekleyin. Yumurta akını başka bir kapta köpü halini alıncaya dek çırpın, sonra diğer karışıma ekleyin. Buzdolabında saklayın. Kullanacağınız zaman süzün.

Mürver Çiçeği İle Tonik

Malzeme:

1 çay fincanı mürver çiçeği (taze ya da kurutulmuş),

2 bardak kaynar su

Uygulama:

Kaynar suyu çiçeklerin üzerine dökün. 8 saat bekletin ve süzün.

Gül ve Sirke İle Tonik

Malzeme:

4 çay fincanı kurutulmuş kırmızı gül,

1/2 çay fincanı gül yağı,

2 bardak sirke

Uygulama:

Bütün malzemeyi kapaklı, cam bir kavanoza koyun. Üç hafta bekletin. Ara ara çalkalayın. Sonra süzün. Sıvıyla aynı oranda damıtılmış su ekleyerek kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.