Cilt Bakımında Bitkisel Kremler


Cildiniz için ihtiyacınız olan kremleri evde kendiniz yaparak,cildinizi canlandırabilir,nemlendirebilir ve bakımını yapabilirsiniz.Unutmayın her cildin temizliğe ihtiyacı olduğu kadar kremlere de ihtiyacı vardır.

Yağlı Ciltler İçin Krem

Malzeme:

15gr beyaz balmumu

60gr tatlı badem yağı

1 salatalık

Uygulama:

Balmumu benmari usulü eritin. Badem yağını ilave edin. Salatalığı soyduktan sonra çok ince ince doğrayın, kavonaza balmumunu örtecek şekilde salatalık koyun.Kavonozun ağzını yaldızlı kağıtla kapatın 1 saat kadar benmari usulü kaynamaya bırakın. Ateşten aldıktan sonra iyice karıştırın sonra sürerek kullanınız.

Kuru Ciltler İçin Krem

Malzeme:

1 çay fincanı su

2 çorba kaşığı toz halinde zambak kökü

1 çorba kaşığı süzme bal

30 gr lanolin

1/2 tatlı kaşığı gül suyu

Uygulama:

Zambak kökü tozunu suda 1/2 saat kaynatın, süzün, balı ilave edin. O arada lanolini benmaride eritin. Ateşten aldıktan sonra, önce zambak kökünü sonra gül suyunu karıştırın.

Gece Kremi (Tüm Ciltlere Uygun )

Malzeme:

3çorba kaşığı tatlı badem yağı

3çorba kaşığı lanolin

2çorba kaşığı kakao yağı

2tatlı kaşığı gül suyu

1/2tatlı kaşığı süzme bal

Uygulama:

Badem yağı,lanolin ve kakao yağını benmari usulü eritin. Ateşten aldıktan sonra düzgün bir krem kıvamına gelene kadar iyice çırpın. İçine gül suyu ve balı ilave edin. Soğutun iyice karışana kadar çırpınız.

Nemlendirici Krem

Malzeme:

Jojoba yağı,

HBK yağı

saf Arısütü

Etkileri:

A, B ve E vitaminleri içeren nemlendirici krem; Kuru ciltlerde, cilt kırışıklık larına ve göz altı kırışıklık larına karşı kullanılır.

Kullanım Şekli:

Kir ve makyajdan arındırılmış temiz cilde uygulanır. Yağlı ve karma ciltlerde uygulamadan 30 dk. Sonra yıkanmalıdır. Kuru ciltlerde yıkanmaz.

Canlandırıcı Gece Kremi

Malzeme:

3 çorba kaşığı bademyağı

3 çorba kaşığı suyu alınmış lanolin

2 çorba kaşığı kakao yağı

2 tatlı kaşığı gül suyu

1/2 tatlı kaşığı süzme bal

Uygulama:

Cam bir kaseyi içinde su kaynayan bir kaba yerleştirin. Bademyağı, lanolin ve kako yağını bu kasede eritin, düzgün bir krem haline getirin. Ateşten alarak, gülsuyu ve balı katın. Soğutun. Sonra yine bütün malzemeler birbirine iyice karışıncaya kadar çırpın.

Canlandırıcı Salatalık Kremi

Malzeme:

15gr beyaz balmumu

60gr tatlı bademyağı

1 adet salatalık

Balmumunu kaynar suya oturtulmuş cam kavanozda eritin. Sonra buna bademyağını katın. Salatalığı soyarak ince ince çentin. Kavanoza balmumunun üzerini iyice örtecek miktarda salatalık koyun. Kavanozun ağzını yaldız kağıtla kapatın, bir saat kadar kaynamaya bırakın. Ateşten alarak iyice karıştırın, sonra süzün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.