Bitkilerle Kuru Cilt Bakımı


Kuru cilt için bakım

Kuru cilt için bakım

Cilt bakımında çeşitli ürünlerden faydalanırız, ama önemli olan cilt tipimizi bilmek ve cilt tipimize uygun bakımları yapmaktır ve cilt bakımında en çok yarar sağlayan ve yan etkisi olmayan bitkisel çözümlerden yararlanabilir.

**Kuru cilt için avakado maskesi çok yararlıdır.Bir avokado meyvesi ezilir ve yarım tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı elma sirkesi ilave edilir. Bu karışım daha sonra bir yumurta sarısı ile karılır. bir yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilip tekrar iyice karıştırılır. Yüze maske şeklinde sürülür ve yarım saat bekledikten sonra yıkanır.

**1 tatlı kaşığı tuzsuz tereyağı , bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılıp cildinize sürüp 30-45 dakika bekletilip, yıkanır.

**1 yumurtanın sarı,1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı zeytin yağı  iyice karıştırılıp temiz cildinize dekoltenize sürüp 15-20 dakika bekletin, daha sonra yüzünüze ılık bir havlu koyarak maskeyi yumuşatın ve yıkayın. Haftada 2 kere maskeyi uygulayın.

**2 çorba kaşığı yulaf içi, suda veya sütde 15 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra , bir kaşık bal ilave edilir. Hafif sıcak vaziyette yüze sürülüp, 15 dakika bekletilir. Yüz ılık su ile yıkanır.

** Pişirilmiş kabaktan 2 çorba kaşığı iyice karıştırıldıktan sonra, içerisine 1 çorba kaşığı zeytin yağı veya badem yağı karıştırılır. Elde edilen karışım yüze sürülür, 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

**2 havuç rendelenir, yumurta akı ile çırpılır, 1 tatlı kaşığı zeytin yağı veya süt ve az miktarda nişasta karıştırılır. Sonra yüz boyun ile birlikte yağlanır. 30 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.