Banyo için aromatik yağlar

Banyolar hem vücudumuzu hem de aslında ruhumuzu rahatlatırlar. sadece su bile çok rahatlatıcıyı bir etkiye sahip iken ,banyo rahatlama açısından vazgeçilmezdir.Banyo hepimiz için ferahlatıcı özelliğe sahiptir,birde bunu daha keyifli ve hoş bir aktivite haline getirebiliriz .Bunun için süt banyoları,aromatik yağlarla yapılan banyolar oldukça etkili olabilir.Ayrıca bu şekilde yapılan banyolar vücudun nem dengesini daha kolay sağlarlar.

Şifalı bitki katkılarıyla hazırlanan banyolar, yağlı ve sivilceli deri için çok basit ama etkili bir tedavi anlamı da taşırlar.
Banyo sonrasında deriye bir nemlendirici sürülmesi uygun olur. Yağ ve süt ürünleri  içeren banyoların daha etkili olması için suyun sıcaklığının 37-38 dereceden sıcak olmamasına özen gösterilmelidir.

Böyle bir  banyoyu haftada 1-2 kereden fazla yapmamak gerekir. Tabi bu banyolardan önce dikkat edilecek bazı noktalar vardır.dikkat edilecek konular:

  •  Önceden ağır yemekler yemeyin ve banyo suyunun 37-38 dereceden sıcak olmamasına dikkat edin; her iki durum da, kan dolaşımını olumsuz etkileyecektir.
  • İdeal banyo süresi 15-20 dakikadır.; fazlası deriyi ve kan dolaşımını olumsuz etkileyebilir.
  • Banyo sonrasında, yatakta kısa bir dinlenme çok rahatlatıcı olacaktır.

Sivilceli deri için okaliptüs yağı banyosu:
Banyo küvetini doldurmaya başlayın ve su bir karış kadar yükseldiğinde, biraz kremanın veya sütün içine karıştırmış olduğunuz 5 damla okaliptüs yağını suya ekleyin. Bu katkının eşit oranda dağılabilmesi için, küveti duş süzgecinden akan suyla doldurun.

Yağlı ve sivilceli cilt için:
Deriniz yağlıysa 150 gr mayıs papatyası veya civanperçemi, deriniz sivilceliyse 150 gr  kuru nane veya atkuyruğu kullanın. Bitkiler 1litre kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve ılıklaşana kadar demlendikten sonra süzülerek banyo suyuna eklenir.

İltihaplı, sivilceli deri için  ebegümeci banyosu:
50 gr kurutulmuş veya 100g taze ebegümeci çiçeği ve yaprağı ince kıyılmış olarak, kaynar derecedeki 2 litre suyla haşlanır,ılıklaşana kadar demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Kan dolaşımını hızlandırmak için banyodan sonra beden, orta sertlikte bir fırça ile fırçalanır.

Yağlı cilt için elma sirkesi banyosu:
¼ litre elma sirkesi banyo suyuna eklenir. Banyodan sonra duş alınmaz, sirkeli su derinin üstünde kurumalıdır. Daha sonra, yağlı olmayan bir nemlendirici beden losyonu kullanılır. Banyo suyuna eklenen 8 damla lavanta yağı, antiseptik etkiyi arttırır ve ruhsal açıdan dengeleyici ve rahatlatıcı etki yapar.

Lavanta yağı banyosu :
¼ litre elma sirkesi(yağlı deri için) veya ¼ litre krema (normal, kuru veya karışık deri için), 8 damla lavanta yağı ile iyice karıştırılır, banyo suyuna eklenir ve su da iyice karıştırılır. Krema-lavanta banyosundan sonra ılık duş alınır. Elma sirkesi-lavanta banyosundan sonra duş alınmaz ve kurulanılmaz.

Kuru ve duyarlı deri için  yağsız süt banyosu:

Yağı alınmış 2 litre süt banyo suyuna eklenirken, su iyice karıştırılır. Banyodan sonra ılık bir duş alınır ve hafifçe kurulanılır. Eğer deriye banyodan önce 2 yemek kaşığı zeytinyağı sürülürse, süt banyosu kuru deri için çok daha etkili olacaktır. Banyo suyuna eklenen 1 bardak aynısafa çayı da deriyi yatıştırır.

Yağ-süt banyosu, kuru deri için1 bardak ılık süt ve bir yemek kaşığı zeytinyağı, kapalı bir kavanozda iyice çalkalandıktan sonra banyo suyuna eklenir. Banyonun ardından sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

Yağ banyosu, kuru deri için 50ml bademyağı veya zeytinyağı sıcak banyo suyuna eklenir ve iyice karıştırılır. Banyodan sonra derinin üstünde kalan su elle sıyrılır ve kalan hafif yağ filmi masajla yedirilir.

Süt-bal banyosu,kırışıklıklara karşı 2 bardak ılık sütte 2 yemek kaşığı dolusu çiçek balı iyice eritilir, 1 tatlı kaşığı bademyağı eklenir ve kapalı kavanozda iyice çalkalandıktan sonra banyo suyuna eklenir ve banyo suyu da karıştırılır. Banyodan sonra sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

Kırışıklara karşı reçeteler (cildi gerginleştirme):

  • 80 gr  limon suyu, 30 gr  havuç suyu ve 30 gr  hıyar suyu iyice karıştırılır ve kırışık bölgelere kompres uygulanır.
  • Avokado meyvesinin lapası, muz suyu veya kavun suyu kompresleri uygulanabilir.
  • 1’er tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış mayıs papatyası ve oğulotu(melisa), 2 bardak dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür ve kompresler uygulanır.
  • Lavanta yağı, biberiye yağı ve gülyağı da cildi düzgünleştirir.
  • Her gün bir kere, yağı alınmış sütle yüz yıkandığında,kırışıklar azalır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.