Aromaterapi


Aromaterapi ile ilgili bilgiler

Aromaterapi ile ilgili bilgiler

Aromaterapi  yüzyıllardır insanların kullandığı bir tedavi yöntemidir.Kokunun iyileştirici gücünden faydalanmak için uzmanlar tarafından kullanılan geçmişi çok eskilere dayanan bir yöntemdir.

Aroma terapi bitki özlerinin ya da yağlarının enerjilerinden;solunum ,masaj,güzellik ve bakım için yararlanılan doğal bir terapi olarak günümüzde de yerini korumaktadır.

Şifa kaynağı olarak bilinen aromaterapi de, bitkilerden buharla damıtma ve sıkma yöntemiyle çıkarılan öz yağlarla çiçeklerin ve ağaçların tedavi edici özelliklerinden faydalanılır.Aroma terapide kullanılan yoğun  konsantrasyondaki yağların iyice ve doğru şekilde seyreltilmesi önemlidir.Yoksa zararlı olabilir.

Aromaterapiyle ilgilenen uzmanlar aromaterapinin en etkili uygulama şeklinin masaj olduğunu belirtiyorlar. Aromatik yağlar, yapılan masaj sırasında en iyi biçimde vücuda nüfuz edebiliyor. Ayrıca masaj sırasında inhalasyon yani teneffüs etme, kompres gibi diğer yöntemlerden de faydalanılıyor.

 Aromaterapinin uygulama yolları:

Masaj yoluyla: Masajın iyileştirici ve dinlendirici özelliği sayesinde insanlar rahatlatılır ve böylece bitkisel öz yağlar sisteme daha çabuk girerek emilim gerçekleşir.

Kompres yoluyla: Ilık veya sıcak su içine damlatılan yağların bezler yardımı ile vücuda kompres edilmesi sonucu gerçekleşir.

Solunum veya Buğu yoluyla: Bu yol yağların nemlendirici cihazların haznesine konulan yağların solunması ile gerçekleşir.

Banyo yoluyla:Banyo suyuna yağlar konarak.

Mekanın kokulandırılması yoluyla: Mekana koku verilerek,tütsü vb.

Ağız çalkalama suyu veya gargara olarak: Ağız çalkalanarak rahatlanır.

Aromaterapinin  kullanıldığı başlıca rahatsızlıklar:

Bel ve sırt ağrıları

Selülit ve kilo problemleri

Burkulma ve incinmeler

Egzama

Dermatolojik hastalıklar (kaşıntı, döküntü)

Vücut gerginlikleri ( huzursuzluk)

Uykusuzluk

Kadın hastalıkları ( menopoz vs)

Solunum sistemi hastalıkları (bronşit)

Sindirim sistemi hastalıkları (hazımsızlık, kabızlık)

Romatizma hastalıkları

Aromaterapi sırasında dikkat edilecek noktalar :

Aromaterapi yağların kalp ritmini arttırabileceği, tansiyonu yükseltip/azaltabileceği, kadınlarda adet kanamasını arttırabileceği, düşüklere sebebiyet verebileceği ve daha pek çok özelliği göz önünde bulundurulduğunda, aromaterapinin sadece bilinçli bir şekilde kullanımı öngörülebilir. Konunun uzmanı tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Özellikle hamilelik sürecinde ve çocuklara karşı çok dikkatli kullanılmalıdır. Aromaterapi yağları ağız yoluyla alınmamalıdır. Astım ve benzeri rahatsızlıkları olanlar tarafından aromaterapi solunum yoluyla uygulanmamalıdır. Bitkisel yağlar çocukların erişiminden uzak, kilit altında muhafaza edilmeli ve kesinlikle ağız yoluyla alınmamalıdırlar. Sara/epilepsi rahatsızlığı bulunan kişilerde aromaterapi yağları kullanılmamalıdır. Bazı yağlar oldukça tahriş edici olabildiğinden cilde yönelik uygulamalarda dikkatli olunmalıdır. Herhangi bir ilaç kullanım süresince aromaterapi yağ kullanılmamalıdır. Zira, aromaterapi yağlar kullanılan ilacın etkilerini yok edici veya arttırıcı etki gösterebilirler.Konunun uzmanı biri tarafından uygulandığında destekleyici tedavi şekli olan aromaterapi, bazı bitki türlerinin yağlarının oldukça zehirli olduğu gerçeği göz önüne alındığında, bilinçsizce yapılması istenmeyen sonuçlara yol açabilecek bir yöntem.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.