Yenidoğan sarılığı çeşitleri

Bebeklerde sarılık görülünce anne ve babalar tedirgin olur ve de endişelenir.Bebeklerde görülen sarılık birkaç çeşittir.Sarılık nasıl olursa olsun mutlaka doktorunuza başvurun.

  •  En  çok görülen fizyolojik sarılığıdır.
  • Daha sonra Anne sütü sarılığı görülmektedir.
  • Az miktarda patalojik sarılıkta görülür.

 Fizyolojik sarılık:Yeni doğan bebeklerde alyuvarlar normalden fazla olduğu için karaciğer henüz vazifesini tam yapamaz ve doğumda 2 mg olan bilürubin maddesi doğumdan sonraki 3. -4. günde 6 mg. ye kadar çıkar ve karaciğer bunu vücuttan atamaz. Fizyolojik sarılık 42 haftalık doğumların neredeyse tamamında görülmez..

Anne Sütü Sarılığı:Anne sütü ile beslenen bebeklerde bilürubin 12 mg. kadar çıkabilir. Bu oran emzirilen bebekler içerisinde %12-%14 arasındadır. Karaciğerin tam anlamıyla devreye girene kadar bu sarılık devam edebilir. Genellikle kendiliğinden geçer. Her hangi bir rahatsızlık sorunu ile karşı karşıya kalmayız. Bu tür sarılıklarda bebek anne sütü emmeye devam ederse sarılık ortadan kalkar.

Patalojik sarılık:Çok az görülmektedir. Genellikle ilk 24 saatte oraya çıkar. Bilürubin oranı daha yüksektir. Tıbbi müdahale gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.