Gebelikte bebekle iletişim

Anne ve baba adaylarının bebek anne karnındayken onunla iletişim gurup zaman geçirmelerinin bebeğin gelişimini olumlu yönde etkilediği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Bir bebek için iletişim, onun beslenmesi kadar önemli. Sevildiğini ve önemsendiğini hisseden bebekler, ileride yaşamla ve kendileriyle barışık bireyler olarak hayata atılıyor. Anne ve baba olarak bebekle kuracağımız ortak bağın sarılma, doyurma, sevgi gibi, çocukla ana-baba arasındaki duyumsal paylaşıma dayalı bir ilişki olduğunu belirtiyor.Kalp atışına tepki verirBebeklerin büyüme ve güven duymaları için gerekli olan bu bağ, doğumdan önce oluşuyor. Bebek, ilk olarak annenin kalp atışlarına ve sesine tepki veriyor. Doğum öncesi ortak bağın güçlenmesi için annelere, hamileliğin 13. haftasından başlayarak karınlarını hafifçe aşağıdan bel bölgesine doğru okşamalarını söyleyen uzmanlar ;Bunu yaparken de bebekle konuşun veya ona müzik dinletin.Araştırmaların bebeklerin klasik müziğe duyarlı olduğunu gösteriyor ,

“Bebekle anne-baba arasındaki iletişimin güçlenmesi için eşinizle birlikte bebek için kaset doldurun. Sevgi dolu yumuşak sesle ona ismini söyleyin. Hikaye anlatıp, şarkı söyleyin. Hamileliğin 20. haftasından itibaren her gün 3-5 dakika kulaklıkları bikini çizgisine yerleştirip, tonu 3’e ayarlayın. Bebeğin en hareketli olduğu 20.00-24.00 saatlerini tercih edin.Olumlu mesaj verin.

Cinsiyetini olumlu karşılayın. Bebeklerin,sen buraya aitsin, senin gereksinimlerin bizim için çok önemli, seni seviyoruz ve sana isteyerek bakıyorz, mesajlarını duymaya gereksinimleri vardır. Bu olumlu mesajları gün içinde kendi kendinize tekrarlayın. Bebeğin bakımı sırasında ona söylemeyi unutmayın.Alçak sesle konuşun.

Bebeğin doğumundan sonrada,onunula alçak sesle konuşmaya devam edin,onunla oynayın, Babalar bebekleri çıplak olarak göğüslerine yatırabilir, sallanan koltukta onlara hikaye okuyabilirler.

Uyku düzeni oluşturun,doğum öncesi kullandığınız müziği, masalı, ninniyi dinletin.

Güven oyuncağı  belirleyin. Yumuşak, hafif bir oyuncağı  sürekli yanında bulundurun.

Uyumadan önce ellerini tutarak kendini rahatlatmasına izin verin. Ona iyi geceler dileyin.

Eve gelen ziyaretçilerin bebeğin günlük düzenini bozmalarına kesinlikle izin vermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.