Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocukların kendi başlarına yardım almadan ve hatırlatmaya gerek duymadan kendi başlarına tuvaletlerini yapabilmeleri için tuvalet eğitimi önemlidir.Tuvalet eğitimini çocuğa sabırlı ve anlayışlı davranarak kazandırmak gerekir.Tuvalet eğitimi için uygun zamanı beklemek en iyisidir.

Tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı?

Bebeklerin bağırsaklarını denetlemeleri için gerekli kas gelişimi, 18 aylık olana kadar tamamlanmaz. Dolayısıyla bu yaşa gelene kadar oturağa alıştırmaya çalışmak, onu tedirgin ederek tuvalet alışkanlığı sürecini geciktirir. Bu yüzden, bebeğiniz fiziken hazır olana kadar beklemelisiniz. İdrar kontrolü ise daha da geç olur. İki buçuk- üç yaşına kadar beklemeniz gerekebilir.

 Bebeğinizin tuvalet eğiminine hazır olup olmadığını şu belirtilerle anlayabilirsiniz:

Tuvalet ihtiyacını daha uzun aralıklarla gidermeye başlar,

Birkaç saat süresince bezi kuru kalabilmektedir,

Altı kirlendiğinde rahatsız olur,

Kendini ifade edebiliyordur ve basit talimatları anlayabiliyordur,

Belli sürelerle ve sıkılmadan oturabilmektedir,

Tuvalet ihtiyacı duyduğunda bunu mimikleriyle, duruşuyla veya sözel olarak ifade etmeye başlamıştır.

Sabrın ve anlayışın önemi:

Çocuklarda tuvalet eğitimi sabır isteyen bir süreçtir. Çocuk bu dönemde dikkatine toplamak, vücudundan gelen sinyalleri önce anlamlandırmak sonra da değerlendirmek, bu sinyallere göre tepki vermek ve ebeveynlerden yardım istemek gibi çok karmaşık bir işlemler zincirini öğrenecektir. Hem zihinsel hem de bedensel olarak bir kontrol sağlama mekanizmasını oturtmaya çalışmak göründüğü kadar kolay değildir. bu süreç içerisinde bebeğinizi asla korkutmamalı ve cezalandırmamalı, onu ödüllendirerek teşvik etmelisiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Tuvalet eğitimine geçerken işleri kolaylaştırması açısından dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Örneğin yatmaya hazırlanan çocuğa çok sulu gıdalar vermemek, aşırı hareketliliği engellemek ve uykudan önce tuvalet ihtiyacını gidermek önemlidir; ayrıca, gece belli bir saatte çocuğu tuvalete kaldırmak gerekir..Örneğin; saat 21.00′de uyumuş olan çocuğu gece 12:00 – 01:00 sıralarında tuvalete kaldırmak ve mutlaka uyanık olmasını sağlamak şarttır. Ebeveynler, çocuğun uykusunun kaçacağını ve uyumakta zorlanacağını düşünebilirler. Ancak bu tamamen yanlış bir inanıştır. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan çocuklar çok çabuk derin uykuya geçebilirler. Dikkatli aileler, çocuk uyumakta iken tuvalet ihtiyacının olup olmadığını iyi bir gözlemle fark edebilirler. Böyle bir durum söz konusu olduğunda uyuyan çocuk huzursuzlaşır, çok sık kıpırdar, yatakta döner. Bu tarz bedensel ifadelerr önemli ipuçlarıdır ve tuvalete kaldırmak için uygun anlardır.

Bu eğitim sırasında çocuğunuz zaman zaman altını ıslatacaktır. Böyle bir durumda çocuğa asla kızmamak, işi aceleye getirmemek, çocuğu kınamamak konusunda olabildiğince dikkatli davranmak gerekir.

 Tuvalet eğitimi sırasında kullanılacak malzemelerin seçimidir. Bu seçimi mümkünse çocukla beraber yapmak ve onun beğendiği renk ve model seçimine dikkat etmek gerekir. Aileler ve çocuk açısından getirdiği kolaylıklar göz önüne alındığında klozet üzerine oturabilen merdivenli çocuk klozetleri çok işlevseldir. Çocuk kendi kendine çıkabilir, pantalonunu indirip kendi başına oturabilir. Böylece çocuğunuz sadece size bağımlı olmadan önemli bir iş başarmanın mutluluğunu da yaşar

       İşi kolaylaştıracak bir diğer yöntem, bu eğitim sırasında çocuğun gözlemleyeceği uygun bir model sunmaktır. Bu model anne ya da baba veya abi abla gibi aile bireyleri olabilir ama model olacak kişi mutlaka çocukla aynı cinsiyette olmalıdır. Çocuk modelle beraber tuvalete gitmeli ve onu izlemelidir. Bu gözlem, sözle anlatılamayacak pek çok talimatı anlamasını kolaylaştıracaktır çünkü çocuklar gördükleri değişik davranışları yapma eğilimindedirler. Dolayısıyla böyle modellemenin ardından hevesle aynı davranışı yapmak isteyecektir.

Temizliğin önemi:

Tuvalet eğitimi sırasında ihmal edilmemesi gereken bir diğer konu bu eğitimle beraber temizlik alışkanlığını da kazandırmaktır. Aynı şekilde tuvaleti kullanmayı öğretmek de bu eğitimle beraber kazandırılacak bir alışkanlıktır. Tuvalet kağıdını kullanmayı öğretmek, sifonu çekmeyi göstermek, ellerini yıkamasını sağlamak gibi işlemler bir bütün olarak verilecek eğitimi oluşturmaktadır. Çocuklar suyla oynamayı severler. Bu ilgileri doğru kullanıldığında tuvalet alışkanlığını kazandırmak daha kolay ve zevkli bir oyun haline dönüştürülebilir. Tuvalet ihtiyacını giderdiği her sefer suyla, sabunla oynamasına izin vermek çocuğun isteyerek ve severek tuvaleti kullanmasını sağlar. Doğru ve kararlı bir eğitimle çocuk, kısa bir süre sonra bu alışkanlığı kazanacaktır. Arada küçük kazalar olsa bile genel olarak gün içinde ve gece uzun sürelerle kuru kalmayı başarabilmelidir. Ancak, ısrarla altına kaçıran bir çocukta başka fiziksel ya da psikolojik sorunlar olabiliceği göz önünde bulundurulmalı ve konuyla ilgili uzmanlardan yardım  istenmelidir. Bir sorun varsa bile bunun erken yaşlarda fark edilerek tedavi edilmesi çocuk ve aileler açısından ileride sorun yaşamamaları bakımından çok önemlidir.

Bilinmelidir ki çocukların çoğu, ilk 4-5 yıl içinde tuvalet eğitimiyle ilgili olarak az ya da çok sorun yaşar ve yaşatırlar. Eğer bir sağlık sorunu söz konusu değilse sabırlı, ilgili ve sevecen bir yaklaşımla tüm sorunlar halledilebilir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.