Çocuklarda Diş Sorunları:Diş Teli

Çocukların dişleriyle ilgili pek çok problem yaşayabiliriz,fakat çarpık dişler diş problemleri arasında eğer diş teli kullanılmazsa ilerdede estetik diş sorunlarına neden olan hassas bir konu.Çocuklar ise genellikle diş telini görüntüsü nedeniyle kullanmak istemezler.Diş sorunlarını ve tedavi gerektirenleri bilmek buna göre önlem almak gereklidir.

Ortodonti Ne Demek?

Ortodonti tam olarak dişlerdeki bozuklukları düzeltmek amacıyla kullanılıyor. Bu tedavi yöntemi ile estetik olarak sorunlar ortadan kalkıyor ve çocuklar sağlıklı bir diş yapısına kavuşuyor.

Çocukların Dişlerindeki Sorunların Belirtileri:

Önde konumlanmış çapraşık dişler,

Süt dişlerin erken ve geç kayıpları,

Dengeli durmayan ağız ve çene yapısı,

Çiğneme ve konuşma gibi işlevlerde ağzı kapama zorlukları,

Çene yapısın geride veya çok önde olması,

Alt ve üst dişlerin birbirine doğru şekilde temas etmemesi

İlk tedavi yaşı:

Dişler, kemik ve diş etleri sağlıklı ise hemen her yaşta tedaviye olumlu yanıt alınabilir. Ancak ilk ortodonti kontrolünün yedi yaşından geç olmamasında yarar var. Bu yaşta dişler düzgün sıralanmış görünse de gizli bir kapanış problemi söz konusu olabilir. Eğer problem saptanırsa, diş hekimi tedaviye başlamak için en uygun zaman konusunda sizi yönlendirir. Bu yaşlarda uygulanacak ortodontik tedaviler önleyici ve koruyucu ortodontik tedavi olarak adlandırılıyor.Çocuk 7 yaşını geçse bile, ortodontik muayenesinin yapılması çok önemli. Çoğu çocukta ortodontik tedaviye 9-12 yaşları arasında başlanıyor. Bu tedavi yönteminde erken teşhis, diş kaybını ve çene yapısındaki bozukluklarını önlemek adına gerekli.

Diş Tellerinin  Kullanımı:

Ortodonti tedavisinde çocuklar da diş tellerinden yararlanır. Hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği hareketli teller çoğunlukla erken dönemde ve çok karışık olmayan ortodonti problemlerde kullanılır. Büyüme ve gelişim döneminde, iskelet yapısının belirli bir yöne doğru gelişmesine yardımcı olmak için fonksiyonel tellerden faydalanılır.Çocuklar için hem kolay hem de pratik bir obje olan teller, kullanım açısından rahat olduğu için tercih edilir. Rahatlıkla çıkarabildiği içinde temizlemesi de oldukça basittir.

Çocukların bir çoğu bu telleri kullanmak istemiyor. Görüntüsünden rahatsızlık duyan çocuk hastalar için seramik diş renginde teller ve görünmeyen tellerde kullanılabilir. Dişlerin ön yüzeyine değil de arka yüzünden uygulanabilen teller de, bu sorunu yaşayan hastalar için önerilebilir. Kullanmak istemeyen çocuklar için renkli teller ile bu tedavi yöntemi daha sevimli bir hale getirilebilir.

Ortodonti tedavisinin önemi:

Çocuk yaşlarda tedavi edilmeyen ortodontik problemler ileri yaşlarda estetik görünüm bozuklukları ve buna bağlı psikolojik sorunlar, diş kanamaları, diş eti rahatsızlıkları ve konuşma zorluğu, ağız kokusu, diş kayıpları ve de dişleri temizleme zorluğu yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.