Çocuklara Kurallar Koymak gerekli midir?


Çocuklar büyürken pek çok şeyi dokunarak,tadarak öğrenirler.Bu durumlarda anne ve babalar çocuklarının yapmasını istemediği davranışlarında ve onlara kurallar koymak istediklerinde kendi sözleri ile davranışları tutarlı olmalıdır.Sözleri ve davranışları aynı kuralı  ifede eden anne ve babaları çocuklar dinleyecek ve zamanla kurallara uymayı öğrenecektir.

Koyduğunuz kurallar net ve belirgin olmalıdır.Çocuklar gevşek kuralları ihlal ederler.Kesin hayırlar ve evetler çocukların kurlları öğrenmesinde ve sorumluluk almasında önemlidir.

Bazı anne ve babalar ise çok katı bir tutum sergilerler ve bu da çocuğun kuralları sert tedbirlerle öğrenmesine neden olur.çocukta zamanla bu sert davranışları belirler,benzer ortamlarda aynı davranışları gösterirler.Özellikle şiddet uygulanan ailelerde çocuk güçlü olan güçsüz olanı ezer mantığıyla büyür ve oda bu davranışları gösterebilir.

Çocuklara,olumlu davranışlar kazandırmanın yolu,öncelikle onlara kurallarımız ve beklentilerimiz hakkında açık ve net mesajlar vermekten geçer.Bunu da,sözel ifadeler kullanarak yaparız.Sözel ifadelerimiz,her zaman yeterli gelmez.Söylediklerimizi davranışlarımızla da pekiştirmemiz gerekir.Sözlerimizle davranışlarımız arasında tutarlılık olduğu zaman,çocuklarımız gerçekten ne söylediğimizi anlarlar.

1-Sözleriniz,doğrudan düzeltilmesi gereken davranışa yönelik olsun;Çocuğun,kendini algılamasına zarar verecek ifadeler kullanmaktan kaçının.Yemekte,bardağını deviren çocuğunuza “ne sakar şeysin” yerine, “bardağın koluna çok yakın durduğunda ona çarpıyorsun” vb. dediğinizde,onu incitmek yerine sadece davranışına dikkatini çekmiş olursunuz.

2-Söylenmeyin,açık ve kısa biçimde istediğiniz davranışı söyleyin.“Akşam eve geldiğimde,evi derli toplu görmek istiyorum .Her akşam aynı işleri yapmaktan bana usanç geldi.Ben hizmetçi miyim?” ,yerine, yapılmasını istediğiniz işleri açık ve kısa olarak ifade edebilirsiniz. “Lütfen,masayı topla, bulaşıkları makineye koy.”

3-Çocuğunuza,yalvarmayın; Çocuğunuzdan istediğiniz davranışı yapması için ona yalvarırsanız,kontrolün onda olduğunu düşünür.Kontrol,her zaman ebeveynde olmalıdır.Kararlı ve normal bir ses tonu,amacınıza ulaşmak için yeterlidir.

4-Bağırıp,çığlıklar atmayın; Çocuğunuza,ne denli kararlı olduğunuzu göstermenin yolu yüksek ses tonu değildir.Bu şekilde konuşurken,kendinizi aynada görme şansınız olsa görüntünüzden siz de hiç hoşlanmazdınız. Bir de çocuğunuzun halini düşünün.

5-Çocuğunuz,istediğiniz davranışa uymuyorsa,katlanacağı sonuçları belirtin; Bilgisayarda geçirilecek zaman konusunda,üzerinde birlikte anlaştığınız saati aştığında örneğin ertesi günü bilgisayar oynayamayacağını söyleyin.Söylediğinizde,ne kadar kararlı olduğunuzu görmek isteyebilir.O zaman,ertesi günü bilgisayar oynatmayın.

6-Sözler her zaman yeterli olmayabilir; Bazen, sözlerin davranışlarla desteklenmesi gerekebilir.Çocuklar,o zaman daha iyi öğrenirler.Böylelikle,siz uzun söylevler çekme zahmetinden,çocuğunuzu da-eğer bu söylevlere dayanabilirsem ,istediğimi elde ederim,yanlışından kurtarmış olursunuz.

Herşeyden önemlisi kurallarısevgi içerisinde ve kararlılıkla öğretin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.