Çocuklar ve Televizyon


çocuklar ve televizyon

Çocukların televizyona özelliklede çizgi filmlere düşkün olduklarını biliyoruz.Anne ve babalar ise bu konuda genellikle kararsızlar yani bazıları hiç izin vermezken bazıları çocuklara karışmıyor,televizyon konusunda sınırlama getirmiyor.Çocuklar ne zaman televizyon izlemeli ,ne kadar izlemeli yazımızda bununla ilgili bilgiler bulacaksınız.

Çizgi filmlerin çocuk gelişimindeki etkisini değerlendirirken çocuğun yaşı mutlaka hesaba katılmalıdır. İçerik ne kadar eğitici, sosyal ve gelişimle uyumlu gözükürse gözüksün, 2 yaş altı çocukları, çizgi filmler de dahil olmak üzere T V’den uzak tutmak gerekir.

Yaşamın ilk yıllarında dil ve zeka gelişimi çok hızlıdır. Araştırmalara göre beyin gelişiminin %70’i yaşamın ilk yılında tamamlamaktadır. TV ise beynin gelişim mekanizmasına aykırı prensiplerle çalışır. Bir bebeğin görsel olarak derinlik, boyut, perspektif farklılıklarını anlaması beyin gelişimi adına attığı en önemli adımdır. Oysaki, çizgi film açık olduğunda bile TV’deki görüntüler bebeklerin boyut farklılıklarını anlamasına engel olur: iki boyutlu bir çizim ile üç boyutlu gerçek bir nesne arasındaki farkı bebekler TV’den öğrenemezler. Hatta bebekler TV ekranında gördükleri şeyleri ayrı ayrı figürler olarak değil bir bütün olarak algılarlar. O sebeple de figürleri takip edip izlemek yerine, ekranın tamamına adeta hipnotik bir etkiyle ve boş gözlerle dalıp giderler.

Çocuklarda dil gelişiminin nasıl ortaya çıktığını öğrendiğimizde, TV’nin çocuklarda dil becerilerini de neden olumsuz etkilediğini kolayca anlarız. Erken yıllarda dil gelişimi yüz ifadesi, ses tonu, işaret gibi pek çok sosyal ipucuna bağlıdır. Çocuklar kelimelerin anlamlarını söylediklerimizden çok nereye baktığımız, nasıl bir ses tonuyla söylediğimiz, neye işaret ettiğimizi gibi sosyal ipuçlarından yola çıkarak çözerler. Ayrıca çocuklar için dili öğrenmenin en iyi yolu, konuşmanın tanıdık bir kişi tarafından ve kendisiyle soru-cevap gibi karşılıklı olarak yapılması durumudur. Bırakın herhangi bir tv programını çoğu çizgi filmde bile bu sosyal ipuçları ve karşılıklı etkileşimden eser yoktur. O sebeple, çocuklar TV ya da çizgi film izleyerek dil öğrenemezler.Uzmanlar  çocuğunuzu 2 yaşın altında ekrandan kesinlikle uzak tutmanızı tavsiye ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.