Bebeklerin Saçları


bebeklerin saçları

Bebeklerin saçlarının büyüklerin saçları gibi olmadığının farkındayızdır.Onların saçları yumuşacık,ipek gibidir.rengi ve sıklığı zamanla değişir.Anne ve babalar acaba nasıl olacak diye heyecanla beklerler.

Bebeklerin bazılarının doğumda saçları hiç olmamasına karşın,bazı bebekler oldukça saçlı doğarlar.Zamanla bu saçları dökülür, yerine ince telli,yumuşacık saçları çıkar.Saçsız doğan bebeklerin saçalrı zamanla çıkar ve ilk 1-2 yıl içinde dökülür,normal saçları çıkmaya başlar.
Küçük bebeklerin saçlarını kesmek gerekmez,sadece bazen çok karışan saçları makasla kesebilirsiniz.
Yatan bebeklerin,başlarının yatağa ya da yastığa sürtündüğü yerlerde saçlar dökülür bu son derece normaldir,yerine yenileri çıkar.
Bebeklerin saçlarını yıkarken şampuan kullanmaya gerek yoktur ama kullanılacaksa da çok az bir miktarda ve hafif bir şampuan kullanmak gerekir.
Bebekler de saçlı deride kabuklanmalar yani konak görülmesi normaldir ve zamanla geçer.Konak olan kısma zeytinyapğı veya nemlendiricilerle masaj yapmak konakları çıkartmak için yeterli olur.
Bebeklerin saç renkleride değişiklik gösterir.Doğduklarında Koyu olan saçlar dökülerek zamanla yerine daha açık renk saçlar çıkabilir.Tersi de mümkündür ama daha az görülür.
Saç rengi büyüdükçe değişir ve gittikçe koyulaşabilir.Sarışın bir çocuğun saçları 7-8 yaşında kumral olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.