Bebeklerin Diş Çıkarması


Bebeğin diş çıkarması

Bebeğin diş çıkarması

Bebeklerin diş çıkarma süreci asıl olarak anne karnında başlar ve genellikle ilk dişlerin görülmesi bebek 6 – 7 aylık iken olur. Bazen bebekler 3 aylık olmadan diş çıkarabileceği gibi bazende 12 aylık olduğunda da diş çıkarabilirler.Diş çıkarma kalıtımsal olduğundan bebeğin diş çıkarması anne ile babanın diş çıkarma zamanlarına denk gelecektir.Diş çıkarma süreci genellikle çocuk 3 yaşına geldiğinde tamamlanır.

Diş Çıkarma Belirtileri:

Bebekler diş çıkartırken kesinliği ispatlanmış olan belirtilerin yanında kesinliği ispatlanmamış olan ama bebekler diş çıkarırken olan bazı rahatsızlıklar çıkabiliyor.

Diş Çıkarmanın Kesin Belirtileri:

*Artan tükürük

*Uyku düzensizliği

*İştahsızlık

*Gelen giden huzursuzluk

*Ellerini ısırması

*Ağız çevresinde hafif döküntü

Diş Çıkarmanın Kesin Olmayan Belirtileri:

*Ateş

*İshal

*Sürekli huzursuzluk

*Vücutta cilt döküntüsü

Diş Çıkarırken Yapılacaklar:

*Bebeğinize çiğneyebileceği soğuk bir şeyler verin.Bunun için içi su dolum olan ve dolaba konulan diş kaşıyıcılardan verebilirsiniz.Ama kaşıyıcının boyalı  olmamasına dikkat edin.Ya da sert yiyeceklerden verebilirsiniz. Ama yiyecek verdiğinizde bebeğinizi  mutlaka kontrol altında tutun.

*Bebeğinize diş etlerine temiz ve soğuk bezle masaj yapabilirsiniz.

*Diş etlerini hafifçe uyuşturmak için doktor önerisiyle verilen diş jellerinden beslenme önceleri diş etlerine sürebilirsiniz. Ama bu jelleri mutlak doktor önerisi ile söylediği kadar kullanın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.