Bebeklerde Pişik Sorunu

Pişik nasıl geçerBebeklerde pişik önemli bir problem bebeğiniz pişik olduğunda hemen panik yapmayın doğru bakımı uyguladığınızda pişik ten korkmanıza hiç gerek yok.Bebeğiniz pişik olduğunda yapmanız gerekenler hakkında ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle bebeğinizde gördüğünüz rahatsızlığın pişik olup olmadığına kesin bir şekilde saptamanız gerekmektedir.Belirtilerine bakıp hemen karar verilmemelidir.Çünkü Bazı hastalıkların belirtileriylede ortaklık gösterebilen bir rahatsızlık türüdür.Örneğin;yağlı deri iltihabınında belirtileri pişikle hemen hemen aynıdır.

Bebeğin bulunduğu ortamın sıcaklığı uygunsa,bebeğin belden aşağısını çıplak bırakın.
Bebeğin altı kirlenir kirlenmez hemen değiştirilmelidir.Özellikle yaz aylarında bu duruma çok dikkat etmelisiniz.
Pişiğin oluştuğu yada oluşacağını tahmin ettiğiniz bölgeyi su ve köpürmeyen dezenfektan içeren bir sabunla dikkatlice yıkayın.
Bebeğin altını sık aralıklarla kontrol edin,sık sık bez ve külot değiştirin.
Kullanılan bez bebeğin boyuna ve kilosuna göre olmalıdır.
Eğer bebek pişik olmuşsa bezi bol bağlayın.
Oluşan pişik yaptığınız müdahalelere rağmen hala geçmediyse mutlaka bir doktora götürün.Pişik bölgesi enfeksiyon kapmış olabilir.
Not:Bebeğin pişikbölgesine kesinlikle talk pudra sürmeyiniz.Pudra bebeğinizin cildine zarar verir.Pişik kremi kullanabilirsiniz.Pişik geçmiyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.