Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer ?

bebeklerde pişik

Pişik pek çok kişiyi rahatsız eden bir durum olmakla beraber özellikle bebeklerde görülen pişikler hem bebeği hem de anne ve babayı rahatsız eder. Pişen bebek canı yandığı için huysuz ve mutsuz olur . Bu durumda anne ve babalarda huzursuz olurlar.

Pişiğin nedenleri tam olarak bilinmesede bebek bezlerinden çok, bezde bulunan idrar ve kakanın pişiğe neden olduğu ileri sürülmektedir. Pişiğin nedenleri tartışılmakla beraber pişikle ilgili öne sürülen nedenleri aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

*Nem.

*Bakteri enfeksiyonu.

*Cansida albicans yani mantar enfeksiyonu.

*Amonyak.

*İdrar ya da dışkının pH’ı.

BEBEKLERDE PİŞİK BELİRTİLERİ NELERDİR

Pişik dört farklı klinik görüntüsü olan bir rahatsızlıktır. Pişiğin en büyük belirtisi bulunduğu bölgede kızarıklık olmasıdır.

Pişiğin görüldüğü bölgeler;

Makat Çevresinde

Kalçanın üst bölümünde

Karnın alt bölgesinde

Kalça derisinde

Makat çevresinde,kalçanın üst bölümünde,karnın alt bölgesinde ve kalça derisindeki kızarıklık esnasında beyazımsı bir sıvının sızmasıyla sızdığı deri bölgesinde soyulma yer yer kabarıklık görülür.Bu evrede  Candida enfeksiyonu saptanabilir.

BEBEKLERDE PİŞİK NASIL GEÇER?

Öncelikle bebeğinizde gördüğünüz rahatsızlığın pişik olup olmadığına kesin bir şekilde saptamanız gerekmektedir.Belirtilerine bakıp hemen karar verilmemelidir.Çünkü bazı hastalıkların belirtilerileri de pişik ile ortaklık gösterebilir.Örneğin;yağlı deri iltihabının belirtileri pişikle hemen hemen aynıdır. Peki bebeğinizin pişik olduğunu anladığınızda bebeğinizi rahatlatmak ve pişiğin geçmesini sağlamak için neler yapmalıyız? İşte bunun cevabını aşağıda bulacaksınız.

**Bebeğin bulunduğu ortamın sıcaklığı uygunsa,bebeğin belden aşağısını çıplak bırakın.

**Bebeğin altı kirlenir kirlenmez hemen değiştirilmelidir.Özellikle yaz aylarında bu duruma çok dikkat etmelisiniz.

**Pişiğin oluştuğu ya da oluşacağını tahmin ettiğiniz bölgeyi su ve köpürmeyen dezenfektan içeren bir sabunla dikkatlice yıkayın.İyice durulayıp ,kurulayın.

**Bebeğin altını sık aralıklarla kontrol edin,sık sık bez ve külot değiştirin.

**Kullanılan bez bebeğin boyuna ve kilosuna göre olmalıdır.

**Eğer bebek pişik olmuşsa bezi bol bağlayın.

**Oluşan pişik yaptığınız müdahalelere rağmen hala geçmediyse mutlaka bir doktora götürün.Pişik bölgesi enfeksiyon kapmış olabilir.

Not:Bebeğin pişik bölgesine kesinlikle talk pudra sürmeyiniz. Pudra bebeğinizin cildine zarar verir.Pişik kremi kullanabilirsiniz. Pişik geçmiyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.