Bebeklerde Kabızlık


bebeklerde kabızlık

Bebeklerde dönem dönem sindirim sistemi ile ilgili sorunların yaşanması mümkündür.Özellikle ek gıdalara geçtikten sonra bebekler daha fazla kabızlık sorunu çeker.Kabızlık sorunu olan bebeğiniz için yapabileceklerinize şimdi değineceğim.

Bebeğiniz kabızlık sorununu önlemenin en etkili yollarından biri de bebeğinize erik suyu vermektir.Erik suyunu normal su ile karıştırarak günde iki defa bebeğinize vermeniz bebeğinizde kabızlık probleminin ortaya çıkmamasına yardımcı olacaktır.Çünkü erik doğal bir laksatifdir ve bebeğinizin sindirim sistemine yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz biraz büyüyüp normal gıdalar yemeye başladığında bu sindirim sistemleri için biraz fazla gelebilir. Bu dönemde bebeğinizin beslenmesine erik, şeftali, kayısı gibi gıdaları eklemeyi unutmayın. Bebeğinize verdiğiniz muz, elma, havuç gibi sorunlar kabızlığı daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle bebeğinizin beslenmesini dengelediğinizden emin olun.

Eğer bebeğiniz dışkı atımında güçlük yaşıyorsa uygulanabilecek yöntemlerden bir tanesi de sıcak banyodur. Bebeğinizi sıcak su dolu bir küvetin içerisine yatırın ve karnına hafifçe baskı uygulayarak masaj yapın. Eğer bebeğiniz uzun süredir kabızlık sorunu yaşıyorsa ve dışkısında kan varsa mutlaka bir uzmana danışmayı ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.