Bebeklerde Hıçkırık


bebeklerde hıçkırık

Küçük bebekleri sık sık hıçkırık tutar,hatta eskiler midesini büyütüyor derler.Bebeklerin bu kadar hıçkırması doğalmıdır ya da gerçekten midesinimi genişletiyor?Merak ediyorsanız cevapları yazımızda var.

Çocuğun sık sık hıçkırmasından da endişeye kapılmamak gerekir; hıçkırık, tehlikeli değildir, çocuğu çok fazla ra­hatsız etmez. Genellikle kısa süre de, kendiliğinden geçer. Küçük çocukları çok sık hıçkırık tutar.Küçük bebek, diyaframın irade dışı kasılmasından ileri ge­len hıçkırığa, genellikle rahatlıkla karşı koyabilir; ama, doyurulurken hıçkırık tutacak olursa, emmeyi kesmek zorunda kalır.

Bebeklerdeki hıçkırığın nedenleri:

Eğer beslenme sonrası hıçkırmışsa bu bebeğin yeterince doyduğunun bir göstergesidir.

Bebeğin özellikle mide gelişiminnde bebeklerde ara ara hıçkırık görülür. Bu midesinin büyüdüğünün bir göstergesidir.

Bebeğin kalp ve akciğerinin gelişminin bir göstergesidir.

Bebeklerin hıçkırığı nasıl geçer?

Bebeklerde hıçkırık bebek emdikten sonra görülebileceği gibi aniden de tutabilir. Bu durumlarda ikisinde de endişeye gerek yoktur. Bebeğin hıçkırığının geçmesi için bebeğe herhangi bir şey vermek çok doğru değildir. Çünkü verdiğiniz şey soluk borusuna kaçma riski taşır.Bu sebeple eğer bebek uzun süre hıçkırırsa yapabileceğiniz en iyi şey bebeği bir miktar emzirmek olabilir.

Bunun yanında, hıçkırığın geçmesi için bebeğin yutkunma yapması faydalı olabilir.

1 tatlı kaşığı anne sütü veya su içirilince hıçkırık geçer.Bununla beraber, çok çabuk yemek yiyen bebekleri daha sık hıçkırık tutar, üstelik böyleleri bir hayli de hava yutarlar.

Hıçkırığını geçirmek için bebeği dik tutup sırtını sıvazlamak yararlı olur.

Yüzükoyun yatık durumda tutuyorsanız, sırtını okşayarak hafifçe sallamak veya içine birkaç damla limon damlatılmış bir kaşık su içirmek hemen her zaman etkili olur.

Bebeklerin hıçkırığından endişe etmeye gerek yoktur ve genellikle müdahale gerektirmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.