Bebeklerde Diş Çıkarma


Bebekte  diş çıkarma

Bebekte diş çıkarma

Bebeklerin en önemli zamanlarından olan diş çıkarma her bebek için farklı zamanda ve farklı şekilde gelişir. Diş çıkarma bebekler için aslında anne karnında iken başlayan bir süreçtir. Bu süreç bebeğin 6-7 aylık olduğu dönemlerde tamamlanarak ilk dişinin çıkması ile devam ederler. Genellikle bebekler  6 aylık olduktan sonra dişlerini çıkarmaya başlar.Bebeklerin diş çıkarması bazen 3. ayın öncesine kayarken bazende 12. ayın sonuna kalabilir.

Çok ender olsa bazen  bebekler bir veya daha fazla diş ile doğabilirler ama bu dişlerin iyi kontrol edilmesi gerekir ve çok sallanıyorlarsa bunların çekilmesi gerekir,çünkü bu dişler emme ya da yutma refleksi sırasında  sorun olabilir.

Bebeklerde genel olarak ilk çıkan diş ön taraftandır. Diş, diş etine yaklaştıkça o bölgede kızarıklık, şişlik, hassasiyet görülebilir. Hatta bazen dişin çıkacağı bölgede ufak sıvı ile dolu bir oluşum da gelişebilir. Diş etinde oluşan bu şişlikler genellikle  zararsızdır ve özel bir işleme  gerek yoktur.

Çocukların 20 adet süt dişlerinin tamamının çıkması genelde üç yaşına doğru olur. Kalıcı dişler altı yaş civarında çıkar. Bazı dişler çıkarken diğerlerine kıyasla daha ağrılı olabilir. İlk çıkan diş bazen en kötüsü olabilir. Bazen daha büyük azı dişleri de sorun çıkartabilir. Bir anda birden fazla dişin çıkması da mümkündür.

Bebekler diş çıkarırken huzursuz,iştahsız olabilirler ama unutmayın bu bir süreçtir ve geçecektir. Önemli olan bu sürecinde bebeğinizin gelişimini için önemli olduğunu hatırlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.