Bebeğinizi Nasıl Emzireceksiniz?


Anne sütünün önemini bilmeyen yoktur,ama anne sütünün etkili bir şekilde gelmesi ve bebeğinizin tam olarak doyması için emzirirken dikkat etmeniz gereken konular var.Yazımızda bunlara yer vereceğiz.

Emzirmeye başlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkayınız.

Bebeğinizi emzireceğiniz ortamın sakin, sessiz, huzurlu bir ortam olmasına özen gösteriniz.

Oturacağınız koltuğu rahat edeceğiniz bir şekilde yastıklarla destekleyerek, ayaklarınız yere değecek şekilde yerleşiniz.

Bebeğinizi kucağınıza, yüzü size dönük olacak şekilde tutarak ten temasını sağlayınız. Bebeğinizin başını kolunuzun dirsek kısmına yerleştiriniz ve aynı kol ve elle bebeğinizi kalça ve bacaklarından kavrayınız.

Bebeğinize gülümseyerek bakınız ve meme ucunuzu bebeğinizin dudağına ve çenesine değdiriniz ( Arama refleksi başlar ).Emzirme esnasında göğsünüzün sadece ucunu değil kahverengi halkayı da (areola) bebeğinizin ağzına iyice yerleştiriniz. Bu işlemi doğru şekilde yapmanız hem sütünüzün gelmesini hızlandırır, hem de göğsünüzde çatlak oluşmasını engeller. Göğsünüzü bebeğinizin ağzına yerleştirirken 4 parmak göğsünüzün altında baş parmak göğsünüzün üstünde kalacak şekilde C harfini oluşturunuz. Bu pozisyonda bebeğinizin burnunu açıkta bırakarak kolay nefes almasını sağlamış olursunuz.

Bebeğinizin memenize tekniğine uygun yerleştirdiğinizde bebeğinizin çenesi ile göğsünüz arasında boşluk kalmaz.

 Bebeğiniz emerken, ağlarken gaz yutabilir. Bu nedenle emzirme sırasında ve sonrası  mutlaka bebeğinizin gazını çıkartınız .

Bebeğinizi omzunuza yüzü size dönük olacak şekilde yerleştiriniz, sırtına yapacağınız masaj yardımıyla, eğer hava yuttuysa rahatlıkla gazını çıkartacaktır.Masajı, sakin vuruşlarla birkaç dakika  yapmanız yeterli olacaktır. Bebeğinizin gaz problemi geçicidir.

Bebeğinizin yeterli beslenebilmesi için emmeye başladığı göğüsten 15-20 dakika aktif emmesi gerekir. Bu süre içersinde bebeğinizin emdiği göğüs boşalır.

Bebeğiniz göğüsteki ilk sütü, yağlı ve doyurucu olan son sütü almış olur.Bebeğiniz her iki göğsünüzü de  emmişse, bir sonraki emzirmede son emzirdiğiniz göğsünüzden başlayınız. Her iki göğsünüzü  emmemiş ise  en dolgun hissettiğiniz göğüsten başlayınız.

Bebeğiniz ne kadar çok sizi emerse o kadar çok sütünüz olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.