Bebeğin banyosu

Bebeğimizin büyüyüp gelişmesi için bebeğin banyo yaptırılması da önemlidir.Banyo yapan bebek rahatlar,huzurlu ve mutlu olur.

 • Önce ellerinizi su ve sabunla yıkayın.
 • Bebeklerin özellikle yenidoğan döneminde hergün banyo yapmaları önemlidir. Bebeğin vücut temizliğinde su ve bebe sabunu ve bebe şampuanı  kullanın. Su hem cilt için önemli bir nemlendirici ve etkin bir temizleme aracı hem de bebek için rahatlatıcı bir ortamdır.
 • Küçük bebekler baş bölgelerinden çok terledikleri için temizlenmezlerse baş bölgelerinde konak denilen sert-beyaz pullanmalar görülebilir,konak oluşmuşsa bebeğinizin başında akşamdan başına biraz saf  zeytinyağı veya badem yağı sürün , gece uykusunda konaklar yumuşayacağı için  sabah banyo yaptırırken konakları temizlenecektir.
 • Banyo zamanı olarak sabah veya akşam farketmez bunun için her ikinizin de rahat edebileceği bir vakit aralığı yeterlidir.Ama önce bebeğinizin karnını doyurursanız banyosunu daha rahat yaptırırsınız.Ama çok fazla yedirmeyin, çok yemesi kusmasına neden olabilir.
 • Bebeğin banyosunu  çok sıcak olmayan(22-23 derece yeterlidir) ve hava akımı almayan bir yerde yapmak üzere hazırlayın.Banyo suyu sıcaklığı için isterseniz küvetin içine konan banyo termometrelerinden edinebilir suyu 35-37 derece arasında ayarlayabilirsiniz veya eski usul dirseğinizi suya sokarak suyun ılıklığını kontrol edebilirsiniz, suyu elle kontrol etmek yanıltıcı olabilir, dirsek bölgesi sıcağa daha hassastır.Bebeğin üstündeki şampuan ve sabunları akıtırken kullanacağınız temiz suyu ve banyo tasını da yakınınızda bulundurun ve sıcaklığını ayarlayın. Bebeğin küvetinde file olması sizi biraz da olsa banyo esnasında rahatlatacaktır.
 • Banyo malzemeleriniz mutlaka elinizin altında olsun ,bebeği hiç bir zaman banyo esnasında yalnız bırakmayın.
 • Banyo sonrasında giydireceğiniz temiz kıyafetleri ve alt bezi malzemelerini de banyo öncesinde hazırlayın.
 • Tüm banyo süresinin bebeğin üşümemesi için çok kısa olması gerektiğini unutmayın ama çabuk yıkamak  için panik de olmayın.Sizin tedirginliğinizi bebeğiniz de hissedecektir.Banyo bebeğin gevşediği ve suda sizin ona rahatça masaj yapabileceğiniz güzel bir ortamdır.
 • Bebeğinizi soyun, altı kirlenmişse katı dışkıları ve krem kalıntılarını temizleyin.
 • Bir elinizi boynunun arkasından geçirerek öteki omzuna doğru uzatın,öteki elinizi bacaklarının arasından geçirerek poposunu  tutun, kollarınızda kucaklayarak suya ilk önce ayaklarını sokun, ilk başta bebek irkilebilir , siz sakin bir sesle bebeğinize konuşarak yavaşça suya sokun, bu aşamada bebe küveti fileleri özellikle ilk defa bebek yıkayanlar için oldukça yardımcı olacaktır.
 • Bebeğinizi yıkamakta ustalaşmadığınızı düşünüyorsanız küveti çok suyla doldurmayın , böylece bebeği daha rahat kavrayabilirsiniz. Bebek ıslak, kaygan  ve küçücük görünebilir ama korktuğunuz kadar kırılgan değildir, bebeği çok sıkmadan güvenle tutun.
 • Bebeğin yüzünü temiz suyla yıkayın, başını ıslatın.Çoğu bebek yüzünün ıslanmasından hoşlanmaz homurdanmalara hazır olun.
  Avucunuza az miktarda şampuan alın ,  saç ve vücut şampuanı  birarada ürünler kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.Yavaşça bebeğin başını ve saçlarını nazikçe masaj yaparak köpürtün, köpükle kulak arkasını,boynu ve enseyi daha sonra  elleri ama gözlerine gelmemesine dikkat edin,kolları ve kol altlarını yıkayarak göbeğe doğru inin, bebeği hafifçe kolunuzda yan çevirip sırtını da köpürtün, tekrar düz yatırıp  bacak aralarını ve popoyu  yıkadıktan sonra ayakları yıkayın. Bacaklardaki kıvrımları ve ayak parmaklarının arasını da yıkamayı unutmayın. Bebeği durulamaya vücudundan başlayın vücudunu duruladıktan sonra kafasını da dikkatlice durulayın. İlk üç ay bebek cildi hassas olduğu için lif kullanmasanız iyi olur, bebek büyüdükçe vücudunu yıkamak için  yumuşak lifler ve doğal süngerler kullanabilirsiniz.
 • Erkek bebeklerde bacak aralarını yıkarken sünnet derisini biraz geri çekin içine biraz su girsin  , suyla temizleyin; böylece krem veya idrar kalıntıları sünnet derisi arasında kalıp enfeksiyona sebep olamayacaklardır . Temiz suyla bebeği durulayın ve bir eliniz ensesinden sırtına doğru uzanırken  diğer eliniz bacak arasından popoyu kavramış olarak tutup sudan çıkartın ve  havluya sarın,kucağınızda sarmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız banyo küvetine yakın bir yere havluyu önceden serip bebeğinizi oraya yatırarak da kurulayabilirsiniz: İki banyo havlusu kullanmayı öngörün; Birinci havluyu sudan çıkartınca hemen sarın, o ilk ıslaklığını alınca siz kıvrımları ve başını kurularken üşümemesi için birinci havluyu çıkartıp hemen  kuru ikinci havluya bebeğinizi sarın ve vucüttaki kıvrımları kurulayın. Bebek tüm banyo esnasında huzursuzca kıpırdanabilir , hatta ağlayabilir ama çoğu bebek sakin bir ortamda banyo yapmanın zevkine çok çabuk alışır , ne de olsa doğmadan evvel de suyun içinde yaşadılar; tüm banyo esnasında bebeğinizle konuşarak , biraz büyüdüğünde ise oyunlar oynayarak banyo zamanından siz de keyif alın.
 • Göbek bağı henüz düşmemişse hemşirenin gösterdiği şekilde bakımını yapın , kısa sürede göbek kuruyacaktır
 • Yeni doğan döneminde bebeğinizin banyo sonrası cilt neminin dengelenmesi için nemlendirilmesi gerekir, bebe yağı sürerek bebeğin vücuduna masaj yapın ve bebeğiniz üşümesin diye body veya zıbınını giydirdikten sonra da poposuna  pişik kremi sürüp, bezini bağlayıp tüm  kıyafetlerini giydirin .
 • Kulaklarına hiç bir zaman pamuklu çubuk sokmayın,dışını havluyla silmek bebek kulağı için yeterlidir.
 • Burnuna da hiç bir zaman pamuklu çubuk sokmayın, gene gazlı bezi üçgen şeklinde katlayarak  dıştan silip veya özel burun temizleme aparatları kullanarak bebeğin burundan nefes almasına engel bir kalıntı bırakmayın.
 • Gözlerini temizlemek için ıslatılmış gazlı bezle gözün iç kıyısından dış kıyısına doğru göz altlarından silin, her göz için ayrı gazlı bez kullanın.
 • Saçlarını taramak istiyorsanız bunun için özel ucu korumalı bebe tarakları kullanın .
 • İkinci haftadan itibaren bebeğin tırnakları uzamaya başlar, yüzünü çizmesini engellemek için küçük penye eldiven kullanabilirsiniz , tırnaklarını kesmek için de gene özel bebek tırnak makasları edinin, tırnakları parmak hizasında kıyıları düz olarak kesin, yuvarlatılmış kıyılar tırnak uzadığında ete batabilir .(Bebeğin tırnaklarını kesmekte zorlanıyorsanız  bir de o uyurken onu fazla sarsmadan tırnaklarını kesmeyi deneyin.)
 • Banyodan sonra bebeğinizi uyutursanız rahatladığı için mışıl mışl uyuyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.