Bebeğin alt temizliği

Bebeğin alt temizliği çok önemlidir.Dikkatlive iyi bir şekilde yapılmasa pişiklere hatta enfeksiyona bile neden olabilir.

 • Tüm alt temizliği sırasında kullanacağınız  malzemelerin  bir elinizi bebeğin üzerinden çekmeden mutlaka öteki  elinizin uzanacağı yakınlıkta olması için önceden hazırlayın.Ellerinizi su ve sabunla mutlaka yıkayın.
 • Bebeğinizi çok sıcak olmayan ve hava akımı almayan ,düşmeyeceği bir yere, bir örtünün üzerine yatırın.
 • Bezin yan tarafındaki cırcırtlı bantları sökün ,kendinizden emin bir şekilde ama bebeğin de ayaklarını acıtacak kadar sıkmadan bebeğin iki ayağını kavrayıp ayaklarını yukarı kaldırın. Bebeğin alt bezini , yukardan aşağı doğru kaydırarak alın ve bebeğin poposunun altına doğru katlayın, böylece poposuna bulaşmış olan katı dışkıların çoğu beze gelecektir ve siz popoyu temizlerken eski bez örtünün kirlenmesine biraz engel olabilecektir.
 • Bebeklerin çoğu, özellikle erkek bebekler bez açıldığında hissettikleri serinlikle çiş yapmaya meyillidirler, bunun için ya bezi gevşetip biraz bekleyin çişi gelmişse eski beze yapsın ya da yakınınızda bulunduracağınız bir peçeteyi, siz altını temizleyene kadar olası etrafı ıslatmalara karşı pipisinin üstüne koyabilirsiniz.
 • Temizliği her zaman önden arkaya, yani bebek yatarken yukardan aşağıya doğru yapın , karın hizasından popoya doğru yapılan temizlik özellikle kız bebeklerin idrar yolları sağlığı için dışkının  idrar yollarına bulaşmaması amacıyla önerilmektedir. Erkek bebekler içinse önce pipisini çekmeden yavaşça kaldırarak pipisinin altını ve hayaların etrafını  sonra da pipisini yukardan aşağı doğru temizleyin ve en son anüs çevresini temizleyin, sonra kirli bezi atın ve temiz bezi koyun.
 • Temizlik için bebeklerin hassas cildine uygun alkolsüzıslak mendil veya kaynatılıp soğutulmuş suya batırarak ıslatacağınız , annelerin meme başları için de kullanılan , eczanelerde satılan, hazır kesilmiş gazlı bezlerden, ya da pamuktan faydalanabilirsiniz.
 • Popoyu temizledikten sonra  bacak aralarında ve bacaklarda oluşmuş kıvrımların arasını bir başka mendille veya bezle  nazikçe temizleyiniz.
 •  Bez seçiminizde bebeğin ayından ziyade kilosuna uygun ve bacaklarının rahat hareket edebileceği bezleri tercih ediniz.Bezi yerleştirdikten sonra kuru bir yumuşak havluyla hafif dokunuşlarla sürtmeden  bebeğin silinen bölgelerini özellikle kıvrımları kurulayınız ve  pişik kremi  sürebilirsiniz..
 • Ortam sıcaklığı ve vaktiniz müsaitse bebeğin altını temizledikten sonra bezi kapamadan evvel bir dakika kadar açık tutmanız hem bebeğinizin hoşuna gidecektir  hem de altının tam kuruduğundan emin olabilirsiniz.
 • Bezi kapatırken erkek bebeklerin pipisini aşağı doğru yönlendirmek göbek hizasına  kadar ulaşabilecek  ıslaklıkları engelleyebilir.
 • Bezin belini çok sıkmayınız , çok gevşek de olmasın mesela sizin iki parmağınız bebeğin bezi ile göbeği arasına rahatça girebiliyorsa bu sıkılık yeterlidir.
 • İşiniz bitince ellerinizi mutlaka su ve sabunla iyice yıkayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.