Bebeğin Ağlaması

Ağlayan bebek

Ağlayan bebek

Bebeğimiz ağladığında üzülür ve endişeleniriz. bir de bu ağlamalar uzuyorsa hasta veya birşey oldu diye korkarız.Bebeklerin ağlama nedenleri neler olabilir bir bakalım.

Ağlayan bebeğe derhal bakılır. Elbiseleri  çok sıkı olursa bundan etkilenir. Çamaşırlar, arasında, iğne gibi yabancı cisim bulunması, gaz çıkarmama, emzirme saatinin gelmesi, su ihtiyacı ağlama nedeni olabilir. Ağlarken çocukla ilgilenmemek, ağlamaya bırakmak çocuğu mutsuz eder, kucağa alma ise, aileyi esir eder.Bu nedenle ağlayan çocukla ilgilenilmeli ağlama sebebi ortadan kaldırıldıktan ve bebek rahatladıktan sonra kucaktan bırakılmalı.
Sağlıkları yerinde olan bebekler, günün aynı saatinde sebepsiz olarak ağlarlar. Emzirmeden sonra rahat bir uyku başlar, uyanma zamanına doğru hafif kıpırdanmalar ve memnuniyetsizlik belirtileri görülür. Giderek şiddetini artırır. Çok kere “acıkması” şeklinde yorumlanır. Çocuk normal beslense bile ağlama krizleri gelir.Bu durum çoğunlukla doktora gitme nedeni olur. Bazen bir saat kadar süren ağlama krizleri görülür. Ailenin panik içinde olduğunu hisseden bebek, ağlamanın şiddetini artırır. Bu durum, sinir deşarjı (boşalma) olarak nitelendirilir.
Çocuk çok kere oyalanmak ister. Bu, kucak alışkanlığı yapar. Yere koyarsın ağlar, kucakta susar. Ağzına yalancı meme alan ve parmak emen çocuklarda bunlar susmasını sağlar.
Bebeğin sinirleri için yararlı olan ağlama dönemleri, aileler için dayanılmaz zor durumlardır. Sabır, özen ve dikkat gerektirir. Üç aylığa kadar devam eder, sonra periyodik ağlama yavaş yavaş  azalır.

Sokağa Çıkarma: “Yeni doğan bebek, zorunlu haller dışında dışarıya, açık havaya çıkartılmaz, diye bir kural yoktur. Her canlı gibi onun da temiz havaya, güneşe ihtiyacı vardır. Ayrıca çocuğun sinirlerini yatıştırır ve sakinleştirir.
Ancak çok kere temiz olmayan hava, sis, aşırı duman ve toz, şehir içindeki vasıtaların eksoz gazı, fabrika ve meskenlerin ısıtılması sonucu meydana gelen hava kirlenmesinin çok olduğu kış aylarında, dikkatli davranılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.