Balık Yağı Çocukları Şişmanlatır mı?

Çocukların büyüme ve gelişme döneminde özellikle anne ve babalar tarafından gelişmelerinde ve büyümelerinde eksiklik olmasın diye uğraşmaları ve bunun için her geçen gün yenilenen konuları bilmeleri gerekiyor.balık yağı ise her zaman tartışmalı bir konu olarak gündem de yer ediyor.Balık yağında bulunan maddelerin yararları kaçınılmaz olsa da ebeveynler çocukların fazla kilo alarak şişmanlamasından endişe ediyorlar.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Büyüme ve İştah Bozuklukları Merkezi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Benal Büyükgebiz balık yağı ilgili merak edilenleri anlattı.

Balık yağı kilo aldırır mı

Balık yağı kilo aldırır mı

Balık yağının önemi içerdiği omega-3 yağ asitleridir. Bunlar “docosahexaenoic asit” (DHA) ve “eicosapentaeonic asit”tir (EPA).

Balık yağı iki şekilde elde edilir: Balık ve balık karaciğeri.

Özellikle karaciğerden elde edilen balık yağı bir miktar E, A ve D vitamini içerebilir. Her ikisinin de kokusu nedeniyle alımı zordur. Bu nedenle sentetik DHA ve deniz bitkilerinden elde edilen DHA kullanımı söz konusu olmaktadır.

Balık yağı bir miktar enerji içerir. Ancak bu çocuğa kilo aldıracak düzeyde değildir. Örneğin bir ölçeği iki tatlı kaşığı bal kadar enerji içerir.

Bazı çalışmalarda balık yağının çocuklardaki anksiyete ve depresyonu da hafiflettiği iddia edilmektedir. Bu durum çocuğun iştahsızlık olarak algılanan ve yaşanan “yemek yeme konusundaki tepkisi”ni de olumlu etkileyebilir. Bir süre çocuk daha iyi yiyebilir. Ancak bu değişim, balık yağının iştahı açtığını ispatlamaz. Ayrıca bu etki her çocukta da fark edilir düzeyde gelişmez. İspatlanmış ve her çocuk için söz konusu olabilecek bir güvenilirliği yoktur. Bütün bu nedenlerle “balık yağı çocukları şişmanlatır” diye genelleme yapılması imkansızdır.

Çocuk sağlığı ve beslenmesiyle ilgili uluslararası komisyonlar ve kurumların önerdikleri rutin ve kanıta dayalı olarak ispatlanmış önerileri arasında “rutin balık yağı” takviyesi yer almamaktadır.Önerilen ve daha sağlıklı olan besin öğesi ihtiyaçlarının doğal beslenme ile karşılanmasıdır.Bu nedenle Omega-3 yağ asitleri, ihtiyaçlarının da başta balık olmak üzere doğal besinlerle karşılanması yeterlidir.

 Balık yağı bulunan besinler:

  • Yeşil yapraklı bitkiler,
  • deniz yosunları,
  • deniz börülcesi,
  • ceviz,
  • keten tohumu,
  • kabak çekirdeği,
  • soya fasulyesi,
  • kuru fasulye.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.